22.04.2009

حجت الاسلام راستگو: جیغ، سوت و کف در برنامه‌های کودک خوب نیست

خُسن آقا: شیرازی ها به کچل می گویند زلفعلی و به کور چراغعلی، حالا خودتان حدث بزنید چرا نام این آخوند راستگو است!
فردا: توقع ما از برنامه‌های کودک این نیست که به بچه‌ها نماز جماعت یاد دهند اما مساله هورا و جیغ کشیدن، سوت و کف زدن در برنامه‌های کودک قابل پذیرش نیست. محتوای برنامه کودک باید دقیق، متنوع، زیبا و با القای غیر مستقیم مطالب همراه باشد.
حجت الاسلام محمد حسن راستگو، رئیس مرکز تربیت مربی کودک و نوجوان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در یادداشتی، به مساله برنامه های تولیدی برای کودکان پرداخته است.

به گزارش«فردا» راستگو که خود تجربه اجرای برنامه کودکان در تلویزیون را دارد در یادداشت خود که روزنامه وطن امروز آن را منتشر کرده، نوشته است:در ساخت برنامه‌های تلویزیونی باید نیاز عمومی مخاطب در نظر گرفته شود، توقع ما از برنامه‌های کودک این نیست که به بچه‌ها نماز جماعت یاد دهند اما اگر یکسری مفاهیم دینی به صورت غیرمستقیم با محتوای زنده و شاد در این برنامه‌ها گنجانده شود و در دراز مدت هدف مشخصی را پیگیری کند، کار ارزشمند و تاثیرگذاری به یادگار خواهد ماند.

برنامه‌های کودک باید از نظر روانشناسی متناسب با سن، جنس، معلومات و فرهنگ زیست کودک باشد. همچنین محتوای برنامه کودک باید دقیق، متنوع، زیبا و با القای غیر مستقیم مطالب همراه باشد و علاوه بر آن از قالب‌های مختلف اجرا مانند قصه، نمایش، شعر، سرود، پرسش و پاسخ، مسابقه و حرکات ورزشی در آن استفاده شود.

مساله هورا و جیغ کشیدن، سوت و کف زدن در برنامه‌های کودک قابل پذیرش نیست. هرچند شاید بتوان از کف زدن با مسامحه گذشت اما در موارد دیگر باید تجدید نظر کرد. به نظر برخی روانشناسان، جیغ زدن، انسان را از نظر روانی تخلیه می‌کند،اما عادت دادن بچه‌ها به آن، افزون بر اینکه در زندگی شهرنشینی کنونی حقوق دیگران را ضایع می‌کند متناسب با جایگاه یک برنامه تلویزیونی که باید آموزنده و سازنده باشد، نیست.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates