10.01.2009

یک شرکت هندی فروش بنزین به ایران را متوقف کرد

بی‌بی‌سی: یک شرکت هندی تحت فشار آمریکا تصمیم گرفته است از این پس دیگر به ایران بنزین نفروشد.

شرکت “صنایع ریلاینس” بعد از آن که گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا از یک بانک آمریکایی خواستند به این شرکت هندی خدمات مالی ارائه ندهد، معاملاتش با ایران را متوقف کرده است.

در حالی که رسانه های هندی و آمریکایی از تصمیم صنایع ریلاینس برای قطع همکاری با ایران خبر می دهند، یکی از سخنگویان این شرکت حاضر به اظهار نظر در باره تصمیم این شرکت برای همکاری با ایران نشد. او گفت که در راستای سیاستهای شرکتش و حفظ اسرار تجاری، در مورد معاملات خاص اظهار نظر نمی کند.

با این حال بنیاد دفاع از دموکراسی با صدور بیانیه ای اعلام کرد صنایع ریلاینس بعد از ارسال نامه ای از سوی نمایندگان کنگره به وزارت خزانه داری آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران و آنچه حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر خوانده شده، فروش بنزین به ایران را متوقف کرده است.

مارک دوبوویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی گفت که داد و ستد با تهران تهدیدی جدی برای اعتبار همه شرکتهاست.

بانک صادرات و واردات آمریکا که از صادر کنندگان آمریکایی حمایت می کند، پیشتر وامی 900 میلیون دلاری به صنایع ریلاینس را تضمین کرده بود که برای توسعه پالایشگاه جمناگر استفاده می شود که بنزین صادراتی به ایران را تامین می کرد.

نمایندگان کنگره آمریکا با ارسال نامه ای به این بانک، خواستار تحقیق جامع درباره اعطای این گونه تضمینها شده اند.

بنا به گزارشها، قرارداد صنایع ریلاینس برای فروش بنزین به ایران در دسامبر 2008 پایان یافته و از آنجا که موسسات مالی حاضر نیستند تحت تحریمهای آمریکا معامله شرکتهای خارجی با ایران را تضمین کنند، این شرکت هندی قراردادش را با ایران تمدید نکرده است.

صنایع ریلاینس بزرگترین شرکت خصوصی هند با درآمد سالانه 34 میلیارد دلار است و برای همین ناظران می گویند قطع همکاری با ایران، روی کسب و کار این شرکت تاثیری نخواهد گذاشت.

پیشتر در ماه نوامبر نیز سناتور جو لیبرمن و جان کایل درباره حمایت بانک صادرات و واردات آمریکا از شرکت صنایع ریلاینس بخاطر همکاری با جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده بودند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates