18.01.2009

آمادگی بشار اسد برای همکاری با باراک اوباما

دویچه وله: بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه اعلام کرد کشورش برای «هر گونه همکاری» با دولت جدید آمریکا آماده است. بشار اسد تأکید کرد، با وجود این، مناسبات خوب با آمریکا نباید به معنای تیره شدن روابط با حماس، حزب‌الله و ایران تلقی شود.

سوریه، کشوری است که با اسراییل وارد جنگ شد، آمریکایی‌ها را دشمن می‌بیند و به کسانی مانند خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس، پناه داده است. نه تنها مشعل که دیگر اعضای ارشد حماس نیز در سوریه پناه گرفته و از امکان کار برخوردار می‌شدند.

اما دولت آمریکا در شرف تغییر است و اسد با توجه به کاهش تنش‌ها در موقعیت جدید لحنی ملایم‌تر پیشه کرده است. بشار اسد در مصاحبه با هفته‌نامه‌ی آلمانی «اشپیگل» گفت: «ما با کمال میل برای ایجاد ثبات در منطقه همکاری خواهیم کرد.»

در عین‌حال رییس‌جمهوری سوریه تأکید کرد که این موضوع تأثیری بر مناسبات این کشور با حماس، حزب‌الله و ایران نخواهد گذاشت و «روابط خوب با واشنگتن نباید به معنای روابط بد با تهران تلقی شود.»

آلمان نقش بزرگتری ایفا کند

اسد در گفت‌وگو با هفته‌ی اشپیگل، به اسراییل به خاطر حمله به نوار غزه که از سوی او «ترور» نامیده شد، به شدت حمله کرد. وی ابراز امیدواری کرد که آلمان در تلاش‌های میانجی‌گرانه برای استقرار صلح در خاور میانه «نقش بزرگتری» ایفا کند. اسد به جنگ جهانی دوم و تأثیر عملکرد آن زمان آلمان بر سیاست کنونی‌‌اش در برابر اسراییل اشاره و تأکید کرد: «از نگاه ما آلمان به دلیل گذشته‌ای که داشته ‌احساس گناه می‌کند و همین موضوع بر سیاست این کشور در برابر اسراییل تأثیر می‌گذارد. اما این موضوع دیگر نباید ادامه یابد.»

در حالیکه اسد در روز جمعه (۱۶ ژانویه) در نشست ویژه‌ی اتحادیه‌ی عرب در دوحه از همه‌ی کشورهای عربی خواست تا روابطشان با اسراییل را قطع کنند، در مصاحبه با «اشپیگل» از ابتکار و طرح صلح خود سخن گفته است. به اعتقاد اسد، امکان موافقت حماس با این طرح وجود دارد. موضوع محوری این طرح عقب‌نشینی اسراییل از غزه، «حداکثر طی چهار روز»‌ و پایان بخشیدن به محاصره‌ی نوار غزه است. در این طرح آمده که تنها در صورت اجرای این پیش‌شرطها می‌توان به اسراییل اطمینان داد که به خاکش موشک پرتاب نخواهد شد.

شب گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز مانند شورای امنیت خواستار برقراری هر چه سریع‌تر آتش‌بس پایدار در غزه شد. و اسراییل امروز (۱۷ ژانویه) اعلام کرد که برقراری آتش‌بسی یک جانبه را بررسی خواهد کرد.

اصابت گلوله تانک به یک مدرسه

در همین حال حمله به نوار غزه ادامه دارد. شب گذشته به ۵۰ موضع حمله شد. صبح امروز گلوله‌ی یک تانک اسراییلی به یکی دیگر از مدارس سازمان ملل در نوار غزه اصابت کرد. دو کودک پنج و هفت ساله بر اثر این حمله کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند.

کریس گونس، سخنگوی آژانس کار و امداد سازمان ملل متحد (UNRWA) این حمله را محکوم کرد. وی گفت، نزدیک به ۱۶۰۰ نفر در این مدرسه پناه گرفته‌اند و اسراییل مختصات مدرسه را می‌شناسد و می‌داند که از این ساختمان به عنوان پناهگاه استفاده می‌شود. وی خواستار انجام تحقیقاتی شد تا معلوم شود‌، ‌آیا این حمله را می‌توان جنایت جنگی حساب کرد یا نه. نیروهای امنیتی اسراییل اعلام کرده‌اند که در این باره تحقیق خواهند کرد. ‌آنها اعلام کرده‌اند که تا آماده ‌شدن نتایج تحقیقات در این مورد اظهار نظر نخواهند کرد.

این در حالیست که حماس اعلام کرد، تا به خواسته‌هایش توجه نشود، جنگ را ادامه خواهد داد. اسامه حمدان، نماینده‌ی حماس، در کنفرانسی خبری در بیروت ضمن اعلام این مطلب گفت، در آتش‌بس یک‌جانبه‌که از سوی اسراییل اعلام شده به پیش‌شرط‌های حماس توجهی نمی‌شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates