19.09.2009

در حاشیه المپیك گاف های تلویزیونی: نویز عامل عدم پخش زنده بازی جمعه شب!

آینده: گرچه مزدك میرزایی با آن صورت عبوس و عصبانی مجبور به رفع و رجوع روی آنتن شبكه سه بود، اما در پایان وعده داد دلیل عدم ارسال تصاویر و پخش زنده بازی به اطلاع عموم علاقه مندان ورزش برسد!

بازی جمعه شب میان تیم های استقلال و استیل آذین كه با پیروزی دو بر صفر آبی پوشان تهرانی به پایان رسید، به جز 90 هزار تماشاگر یك دست آبی، یك سری ركوردهای گاف تلویزیونی نیز داشت.

به گزارش خبرنگار «آینده»، از یكسو برخی نگرانی مسئولان صداوسیما از دادن شعارهای اعتراضی واستفاده از نمادهای سبز درمقابل دوربینهای تلویزیونی چند ساعت پس از راهپیمایی جنجال روز قدس را عامل تاخیر یك نیمه ای پخش بازی می دانند ،گروهی مشكلات فنی را علت اصلی این مشكل بی سابقه عنوان می كنند وسازمان لیگ نیز لجبازی مدیرعامل استقلال را علت این وقفه عنوان كرده است.

بنابر روایت برخی از دست اندركاران وقتی تیم فنی ارسال تصاویر ورزشگاه آزادی متوجه شدند نمی‌توانند با لینك های مایكرو ویو ارتباط خودشان را با جام جم برقرار كنند، شاید فكر نمی‌كردند به خاطر یك عامل مزاحم بیرونی قادر نخواهند بود این بازی مهم را پخش زنده كنند.

از این رو یك واحد ارسال دیجیتال تصاویر (SNG) راهی ورزشگاه شد تا با پشت سر گذاشتن عوامل زمینی، پخش زنده بازی جمعه شب توسط ارسال ماهواره ای بیمه شده و دچار خلل نشود.

اما رفتن تیم فنی دیجیتال ارسال تصویر هم از دردسرهای این شب عجیب كم نكرد، به حدی كه بازی استقلال و استیل آذین شروع شد، ولی تصاویر سیاه و سفید و بدون كیفیت، تنها عایدی شبكه سه برای پخش جهت میلیون‌ها بیینده تلویزیونی منتظر در داخل و خارج كشور بود.

تلاش ها گرچه صادقانه بود، اما عامل مزاحم بیرونی كه مخل ارتباطات ماهواره ای است، به قدری قوی بود كه اجازه نمی داد بیت ریت لازم ارسال تصاویر دیجیتال به ماهواره رسیده و از آنجا برای مركز ماهواره سیما در جام جم ارسال شود.

همین عامل موجب شد نیمه اول بازی استقلال و استیل آذین پخش نشده و سیلی از اعتراض های مردمی به سوی شبكه سه و دیگر شبكه های تلویزیونی سرازیر شود.

برخی شایعات نیز بیشتر اوضاع را سخت كرد كه یكی از جدی ترین آنها استقبال سبزها و منصرف شدن سیما از پخش زنده بود.

این شایعه زمانی در ورزشگاه آزادی هم منتشر شد كه تماشاگران تصاویر بازی را روی اسكوربرد بزرگ ورزشگاه ندیدند و تماس های بیرونی از عدم پخش زنده، این موضوع را در ذهن آنها تقویت می كرد.

ارسال دومین واحد ارسال تصویر دیجیتال به ورزشگاه آزادی، كورسوی امیدی از مسئولین شبكه سه و ماهواره صداوسیما برای پخش نیمه دوم بازی بود، چون تلاش گروه دوم هم به خاطر عامل بیرونی مزاحم اجازه نداد تصاویر مطلوب به جام جم رسیده و در نهایت بازی به شیوه دهه 60 یعنی با یك نیمه تاخیر و به كمك پیك موتوری از آنتن شبكه سه پخش زنده شد!

اما در این میان اشتباهات پی در پی تهیه كننده و مسئولان ورزش شبكه سه بیش از همه در این شرایط بحرانی خودنمایی داشت.

عدم گزارش بازی به رغم قطع ارتباط زنده، یكی از اشتباهات تهیه كننده پخش زنده بود، چون براساس استانداردهای تلویزیونی گزارشگر باید وظیفه خود را انجام می داد و همین انجام ندادن وظیفه، باعث شد 70 درصد كاست نیمه اول بازی استقلال بدون گزارشگر و صدای ورزشگاه باشد.

جالب این بود كه همین عامل باعث انتشار شایعه حضور سبزها و شعارهای آنها در ورزشگاه بود، در حالی كه به هم خوردن تعادل مدیریتی افراد حاضر در ورزشگاه و پخش شبكه سه، عامل اصلی این اشتباهات فردی بود.

همچنین كاستی كه بازی استقلال و استیل آذین در واحد سیار مستقر در ورزشگاه روی آن ضبط شده بود، به قدری قدیمی و مستعمل بود كه ریختگی های مغناطیسی آن در دقایقی از بازی به شكل غیرقابل تحملی خودنمایی می كرد.

در این میان باید اشتباهات مكرر صدابردار بازی را در قطع و وصل صدای گزارشگر روی كاست مستر بازی نیز یادآوری كرد كه نشان از بی حساب و كتاب بودن ارزیابی فعالیت های فنی در صداوسیما دارد.

چون وقتی یك بازی مهم از لیگ برتر كشور ضبط می شود و پس از آن برای برنامه های ورزشی شبكه های داخلی و بین المللی از آن استفاده می شود، مستحق چنین بی توجهی و بی خیالی های فنی نیست.

به این موارد باید مستعمل بودن كاست تصاویر آهسته را نیز اضافه كرد. كاست مورد اشاره كه گویی یك قرن از عمر آن گذشته بود، به رغم تجهیزات دیجیتال ضبط تصویر، به هنگام حركات آهسته به خصوص در نیمه دوم دچار تراك های شدیدی می شد و تصاویر مخدوش مغایر با استانداردهای تلویزیونی را به نمایش در می آورد.

به هر جهت پخش این گونه بازی استقلال و استیل آذین غیر از خرد شدن اعصاب برای تماشاگران فوتبال، قدیمی ها را به یاد دهه 60 و پخش عاریه‌ای بازی های فوتبال انداخت و گاف های پی در پی تهیه كننده و مسئولان ورزشی شبكه سه، المپیكی از گاف های تلویزیونی را رقم زد كه به تنهایی برای یك دهه شبكه ای ورزشی در جهان امروز تمسخر و خنده به همراه دارد.

گرچه مزدك میرزایی با آن صورت عبوس و عصبانی مجبور به رفع و رجوع روی آنتن شبكه سه بود، اما در پایان وعده داد دلیل عدم ارسال تصاویر و پخش زنده بازی به اطلاع عموم علاقه مندان ورزش برسد!

اما آیا این وعده رنگ واقعیت به خود می گیرد؟

با این وجود خبرگزاری فارس علت پخش نشدن بازی استقلال و استیل آذین به صورت زنده را مخالفت مدیرعامل استقلال! عنوان كرد و نوشت:
عزیز محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره عدم پخش مسابقه استقلال و استیل آذین به صورت مستقیم عنوان كرد: هنگامی كه در ورزشگاه حضور داشتم از صدا و سیما با من تماس گرفتند و اعلام كردند به دلیل پوشش تصویری نماز جمعه و همچنین راهپیمایی روز قدس، تصویربرداران به مدت 15 دقیقه زمان خواستند تا شرایط پوشش این مسابقه را فراهم كنند.

وی یادآور شد: ما این مسئله را به مدیرعامل باشگاه استقلال انتقال دادیم ولی واعظ آشتیانی مخالفت كرد و گفت باید راس ساعت21 بازی برگزار شود. به همین دلیل مدت زمانی طول كشید تا تصویربرداران بتوانند مسابقه را پوشش تصویری بدهند.

محمدی در خصوص شایعه حضور با تاخیر تیم استیل آذین در ورزشگاه آزادی گفت: استیل آذین راس ساعت مقرر در ورزشگاه حاضر شد و عدم پخش مستقیم فوتبال ربطی به این تیم نداشت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates