27.10.2009

پاکستان سربازان ایرانی را آزاد کرد

دویچه وله: پاکستان یازده سرباز ایرانی را آزاد کرد. این عده روز دوشنبه در منطقه‌ی مرزی سراوان به دلیل عبور غیرقانونی از مرز پاکستان بازداشت شده بودند.

شامگاه روز دوشنبه چهارم آبان، خبرگزاری‌ها به نقل از محمداکبر دورانی یکی از مقامات استان بلوچستان پاکستان خبر دادند که ۱۱ سرباز ایرانی که پس از عبور غیرقانونی از مرز پاکستان بازداشت شدند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی تعداد سربازان بازداشت‌شده را ۱۲ نفر اعلام کردند اما رسانه‌های ایران تعداد آنها ۱۱ نفر ذکر کرده‌اند.

یک افسر مرزی پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت، دستگیرشدگان اعضای سپاه پاسداران ایران هستند. ایران اما می‌گوید بازداشت‌شدگان “مرزبانان” ایرانی‌اند که هنگام تعقیب قـاچاقیان سوخت در منطقه مرزی «سراوان» به اشتباه وارد خاک پاکستان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این ماموران از طریق مرز «میرجاوه» در سیستان و بلوچستان وارد خاک پاکستان شدند. سخنگوی پلیس پاکستان اعلام کرد، که پس از انجام تحقیقات مقدماتی و بازجویی از بازداشت‌شدگان، ماموران ایرانی آزاد شده‌اند. خبرگزاری‌ها همچنین خبر از توقیف دو خودروی سپاه پاسداران را داده‌اند.

ایران: پاکستان از جندالله حمایت می‌کند

در پی انفجار بمبی در سیستان و بلوچستان و کشته شدن تعدادی از رهبران سپاه پاسداران و عشایر منطقه، روابط تهران و اسلام‌آباد تیره شد.

جمهوری اسلامی گروه جندالله را مسئول این انفجار دانسته و سازمان امنیت پاکستان را متهم به پشتیبانی از این گروه کرده است. به گفته مقامات ایرانی برخی از اعضای گروه جندالله در پاکستان به سر می‌برند، اما پاکستان این ادعای ایران را رد کرده است.

مصطفی نجار، وزیر کشور ایران، پس از بازگشت از پاکستان و گفت‌وگو با مسئولان این کشور گفت: «قرار شد در اسرع وقت هر اقدامی را که برای برخورد با تروریست‌ها، دستگیری و تحویل‌شان به جمهوری اسلامی لازم است، انجام دهند.»

وزیر کشور پاکستان و همتای افغانی وی پیش از این اعلام کرده‌بودند، که عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله در این کشورها به سر نمی‌برد، اما در مقابل مصطفی نجار در پاسخ به خبرنگاران گفت: «این گونه نیست و در پاکستان صبحت‌های مفصلی شد و شواهد و مستنداتی که ارائه شد، مسائل را کاملاً روشن کرد.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران با اشاره به مذاکرات نجار با مقامات پاکستانی گفته است، که ورود نیروهای نظامی ایران به خاک پاکستان برای سرکوب “اشرار” دیگر ضرورتی ندارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates