01.12.2009

5 تبعه بریتانیا دستگیر نشده آزاد شدند؛ آزادی قایقرانان انگلیسی تا ساعاتی دیگر

خُسن آقا: به گزارش خبرنگار خُسن آقا به نقل از یک منبع نا آگاه! احمدی نژاد با پنج دست کت شلوار نو، مقداری گز و سوهان قم در فرودگاه منتظر بدرقه این برادران انگلیسی است!
فردانیوز: پنج تبعه بریتانیایی که 5 روز قبل توسط نیروی دریایی ایران در آبهای خلیج فارس دستگیر شده بودند، تا ساعاتی دیگر آزاد خواهند شد.
۵ تبعه بریتانیائی دستگیر شده در آبهای ایران، بزودی آزاد خواهند شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی “فردا” به نقل از یک منبع مطلع، 5 تبعه انگلیسی که به دلیل ورود غیرقانونی به مرز آبی ایران در خلیج فارس دستگیر شده بودند، تا ساعاتی دیگر آزاد خواهند شد.

بنابر بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا، این 5 قایقران بریتانیایی در قایقی متعلق به بحرین به سر می‌بردند که به سمت دوبی در حال حرکت بوده است. وزارت خارجه بریتانیا احتمال تجاوز این 5 تبعه به خلیج فارس که جزئی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود را رد نکرده بود.

وزارت خارجه بریتانیا مدعی است که این افراد از اعضای یک باشگاه ورزشی در رشته قایقرانی بوده و قصد شرکت در مسابقه قایقرانی دوبی – مسقط را داشته‌اند.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه این کشور نیز ضمن ابراز امیدواری برای رفع مشکل این افراد، از برقراری ارتباط با سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و سفیر بریتانیا در ایران با وزارت امور خارجه خبر داد.

وی اظهار داشت که بعد از ظهر روز 25 نوامبر ( 5 روز پیش) نیز مسئولان وزارت خارجه بریتانیا ضمن تماس با مقامات ایرانی، در جریان این واقعه و تحولات آن قرار گرفتند.

این مقام بریتانیایی اعلام کرد که درخواست گفت‌و‌گو با همتای ایرانی‌اش، منوچهر متکی را ارائه نموده است.

ظاهرا تنها اظهار تمایل انگلستان برای مذاکره درباره این موضوع، موجب آزادی این افراد شده است. در صورت آزادی این افراد دستگاه دیپلماسی کشور باید پاسخگوی این اتفاق و بازی با آبرو و حیثیت بین‌المللی ایران باشد.

سوال اصلی و منطقی از مسئولین دیپلماسی کشور این است که بر اساس سه اصل محوری سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی ایران یعنی عزت، حکمت و مصلحت؛ این دستگیری بی‌سروصدا و این آزادی شتابزده چگونه قابل توجیه است.

امروز صبح نیز مسولان ایرانی از تحت بررسی بودن این واقعه در وزارت امور خارجه خبر دادند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates