16.02.2009

چاوز به هدف خود رسید

خُسن آقا: آیت الله هوگو چاوز ولی فقیه چاوزستان شد!
دویچه وله: هدف هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، این است که بتواند پس از اینکه دوره‌ی فعلی ریاست جمهوری‌اش در سال ۲۰۱۳ به پایان رسد، باز بتواند به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود. نتیجه‌ی رأی‌گیری دیروز او را به این هدف نزدیک کرد.

با تغییری که بر پایه‌ی همه‌پرسی دیروز (۱۵ فوریه، ۲۷ بهمن) در قانون اساسی ونزوئلا وارد می‌شود، رئیس جمهور می‌تواند پس از پایان دوره‌ی زمامداری‌اش باز خود را نامزد دست‌یابی به مقام ریاست جمهوری کند. اگر قانون اساسی تغییر نمی‌کرد، چاوز می‌بایست در فوریه‌ی ۲۰۱۳ پس از دو دوره‌‌ی زمامداری، کاخ ریاست جمهوری را ترک کند. هر دوره‌ی ریاست جمهوری در ونزوئلا ۷ سال است.

“پیروزی بزرگ”

بر اساس اطلاع مسئولان برگزاری انتخابات، بیش از ۵۴ درصد رأی‌دهندگان با تغییر قانون اساسی، آن‌گونه که خواست هوگو چاوز بوده است، موافقت کرده‌اند. میزان شرکت در همه‌پرسی حدود ۶۷ درصد بوده است. چاوز نتیجه‌ی همه‌پرسی را “یک پیروزی بزرگ” برای مردم ونزوئلا خوانده است.

همه‌پرسی دیروز، تلاش دوم چاوز برای قانون اساسی بود. تلاش نخستین او در این باره در ۲ دسامبر سال ۲۰۰۷ نتوانست رای مثبت اکثریت مردم را جلب کند. مخالفان او، که برخی سازمان‌های دانشجویی نیز در میان آنها هستند، به او انتقاد می‌کنند که بر آن است تمام قدرت دولتی را در دست خود متمرکز کرده و ریاست خود را همیشگی کند. خود او تغییر در قانون اساسی برای امکان‌پذیر شدن انتخاب مجددش را برای برنامه‌ریزی درازمدت برای تحقق آرمان‌هایش لازم دانسته است. او گفته است که می‌خواهد بتواند برای سالهای فراتر از پایان دوره‌ی فعلی ریاست جمهوری‌اش نیز طرح بریزد.

یک بنیاد طرح‌ریزی‌های چاوز، که جلب توده‌ی مردم را هدف قرار می‌دهند و به این اعتبار “پوپولیستی” خوانده می‌شوند، قیمت بالای نفت است که درآمد سرشاری را وارد خزانه‌ی ونزوئلا می‌کند. چشم‌انداز سقوط قیمت در ترکیب با بحران جهانی اقتصادی در ونزوئلا علایمی از بحران اقتصادی را مشهود کرده است. نرخ تورم در کشور فراتر از ۳۰ درصد است. آهنگ رشد اقتصادی ۵ /۳ درصد فروکش کرده و به ۹ /۴ درصد رسیده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates