23.03.2010

دولت بریتانیا مسوول مرگ فرزندانتان نیست، ایران به طالبان تسلیحات می‌دهد

خبرآنلاین: روزنامه ساندی‌تایمز برای کاهش فشار افکار عمومی بر دولت بریتانیا و منحرف کردن آن به سمت ایران، مدعی شد که صدها تن از شورشیان طالبان در ایران برای کشتن نیروهای ناتو در افغانستان آموزش می‌بینند.

با توجه به فشار شدید افکار عمومی در بریتانیا در مورد حضور نظامی این کشور در افغانستان و عراق و نارضایتی گسترده از کشتار سربازان بریتانیایی در این کشورها، برخی رسانه‌های انگلیسی، سعی دارند انگشت اتهام را از مسوولان این فجایع در دولت کشورشان به سوی عاملی خیالی منحرف نمایند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، روزنامه ساندی‌تایمز مدعی شد که فرماندهان طالبان به این روزنامه گفته‌اند که «به شورشیان طالبان در ایران آموزش داده می‌شود که چگونه غافلگیری‌های پیچیده انجام داده و ابزار انفجاری را کارگذارند، همان بمب‌های کنار جاده‌ای که باعث مرگ بسیاری از سربازان بریتانیایی در افغانستان شده است». این درحالی است که رسانه‌های غربی از معاملات پشت پرده ناتو و آمریکا با طالبان و پرداخت پول به آنها برای کاهش حملاتشان خبر داده‌اند.

طی ماه‌های گذشته فشار افکار عمومی در بریتانیا به اندازه‌ای بود که «تنی بلر» نخست وزیر سابق این کشور که دستور ورود بریتانیا به جنگ عراق و افغانستان را صادر کرده بود، مجبور شد برای این تصمیمات خود در «کمیته تحقیق» حاضر شده و توضیح دهد.

به هر حال، ظاهر ساندی‌تایمز چاره را در فرافکنی دیده و با تدوین سناریویی مضحک و آسمان و ریسمان بافی به نقل از یک فرمانده موهوم طالبان می‌نویسد سرکوب نظامی طالبان در پاکستان رهبران این گروه را وادار ساخت تا برای سکونت و آموزش به سمت ایران روی آورند؛ «حملات نظامی در پاکستان طالبان را تحت فشار قرار داد. بازپس گیری آن مناطق که روزی آسان بود، دشوارتر شده، تصور می‌کنم امسال بیشتر جنگجویانم برای آموزش به ایران سفر کرده باشند».

این روزنامه افزود «یک فرمانده از ایالت ورداک در مرکز افغانستان اظهار داشت: برخی نکات آموزشی در ایران را بسیار مفید یافتم، به ویژه تاکتیک فرار از اسارت و اجتناب از دستگیرى مجدد به وسیله دشمن».

هر 2 نفر فرمانده تخیلی ساندی‌تایمز همچنین اظهار داشتند که ایران اغلب با پول دادن به چادرنشین‌ها برای قاچاق مهمات، تسلیحاتشان را تأمین می‌کند و مین و سلاح در دشت‌ها و کوه‌های میان ایران وغرب افغانستان منتقل می‌شود.

خبرگزاری فرانسه در اتنهای این خبر مدعی شد که ایران گرچه ظاهرا از کرزای حمایت می‌کند اما مسوولان بریتانیایی و آمریکایی آن را متهم به پشتیبانی از طالبان می‌نمایند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates