09.04.2010

مذاکرات 1+5 در نیویورک/اروپا با پیش‌نویس آمریکا موافق است

خبرآنلاین: اعضای 1+5 روز پنجشنبه در نیویورک جمع شدند تا مذاکرات دشواری را در مورد تحریم ایران آغاز کنند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، نمایندگان چین، بریتانیا، فرانسه، روسیه، و ایالات متحده بعلاوه آلمان روزپنجشنبه پشت درهای بسته تشکیل جلسه دادند تا در مورد پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آمریکا پیشنهاد داد، مذاکره کنند.

آسوشییتدپرس نوشت «لی بائودونگ» سفیر چین در سازمان ملل این مذاکرات را «بسیار با اهمیت» خواند.

همین خبرگزاری به نقل از یک دیپلمات غربی نوشت سپاه پاسداران هدف اصلی این تحریم‌هاست. او که خواسته نامش فاش نشود، بخش‌های حمل‌ونقل، بانکداری، بیمه را از موارد پیشنهادی در تحریم‌ها عنوان کرده است.

رویترز نیز به نقل از «سوزان رایس» سفیر آمریکا در سازمان ملل نوشت «مذاکرات آغاز شده در نیویورک در حال قوت گرفتن است. آمادگی ندارم که پیش‌بینی کنم چه زمانی به جمع‌بندی خواهند رسید». با وجود این، رایس افزود در تلاش هستیم تا به سرعت در بهار به این قطعنامه برسیم.

بی.بی.سی. نیوز هم به نقل از دیپلمات‌ها نوشت همپیمانان اروپایی آمریکا با پیش‌نویس این کشور موافق‌اند. یک ماه قبل این پیش‌نویس برای روسیه و چین نیز فرستاده شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پیش از این جلسه در نیویورک، اوباما و مدودف پس از امضا قرارداد جدیدی در زمینه کاهش تسلیحات در پراگ، در یک کنفرانس خبری مشترک حضور یافتند.

اوباما و مدودف خواهان تحریم‌های «شدید و هوشمند» سازمان ملل بر ضد ایران شدند. مدودف مدعی شد که «نمی‌تواند چشمان‌اش را به روی تهران ببندد» که مجموعه پیشنهادات سازنده‌ای را بی‌پاسخ گذارده است.

به گزارش بی.بی.سی. نیوز روز پنجشنبه خبرنگارارن از «سرگی ریابکو» معاون وزیر خارجه روسیه پرسیدند منظور مدودف از تحریم‌های هوشمند چیست. او گفت روسیه نمی‌تواند، برای نمونه، ممنوعیت کامل در مورد مواد سوختی را تأیید کند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates