19.02.2009

عربستان، اردن، مصر، امارات و … حملات همه جانبه اعراب به ایران در حمایت از بحرین

عصرایران: این موج سازی علیه ایران در شرایطی است که رسانه های عرب ، سخنان منتسب به ناطق نوری را ابتدا تحریف کرده و سپس به محکوم سازی آن چه خود تحریف کرده اند ، پرداخته اند.با این اوصاف اگر برخی ایرانیان نیز سخن از مالکیت بر بحرین بزنند،این فایده را دارد که اعراب مدعی مالکیت بر جزایر سه گانه درک کنند که ادعاهای واهی ارضی تا چه اندازه دردناک است.
عصر ایران- خشم دولت های عربی از اظهارات منسوب به حجت الاسلام ناطق نوری درباره مالکیت ایران بر بحرین رو به افزایش است به نحوی که اکثر دولت های حاشیه خلیج فارس موضع تندی درباره این موضوع اتخاذ کردند.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) کشورهای عربستان، اردن، مصر و امارات از جمله کشورهای عربی هستند که روز چهارشنبه با صدور بیانیه هایی حمایت قاطع خود را از بحرین در مقابل آنچه ادعای ارضی ایران نسبت به این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس نامیدند اعلام کردند.

روزنامه سعودی عرب نیوز گزارش داد: “عربستان سعودی اظهارات مقامات ایرانی درباره ادعای مالکیت ارضی بر بحرین را محکوم کرد.”

یک مقام سعودی که نخواست نامش فاش شود اظهار داشت: “این اظهارات غیرمسوولانه صرفاً تلاشی در جهت تحریف واقعیات تاریخی و جغرافیایی است.”

وی افزود: “سخنان ایرانی ها به مختل شدن تلاش های جاری برای برقراری روابط خوب همسایگی میان شورای همکاری خلیج فارس و ایران منجر می شود.”
این مقام سعودی افزود: “روابط ایران و شورای خلیج فارس معطوف به تحقق صلح و ثبات در منطقه و جلوگیری از تفرقه میان مسلمانان است. پادشاهی عربستان با رد اظهارات مقامات ایرانی، تاسف عمیق خود را از چنین سخنانی که از سوی یک مقام مسوول نزدیک به رهبری ایران ایراد شده است اعلام می دارد.”

در همین حال امارات عربی متحده نیز در بیانیه ای آنچه ادامه سخنان خصمانه و غیرمسوولانه شماری از مقامات ایرانی علیه بحرین از طریق تحریف واقعیات تاریخی نامید را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: “امارات نهایت خشم خود را از این اظهارت که تجاوز آشکار به حاکمیت یک کشور مستقل است، اعلام می دارد.”

یک منبع رسمی در وزارت خارجه امارات از دولت ایران خواست چنین اظهاراتی را مردود بشمارد و در جهت توقف آن تلاش کند.

منبع وزارت خارجه امارات افزود: “این سخنان که از جانب منابع مسوول در ایران عنوان شده موید بی ثباتی در منطقه و مانع تلاش شورای همکاری خلیج فارس برای ایجاد روابط خوب همسایگی با ایران برمبنای احترام متقابل بدون مداخله در امور داخلی دیگران است.”

از سوی دیگر سازمان ها و جناح های سیاسی اردن نیز به حمایت از بحرین در مقابل اظهارات منسوب به مقامات ایرانی پرداختند و مدعی شدند: چنین اظهاراتی به بروز شکاف میان اعراب و ایران منجر می شود.

در بیانیه سازمان های مردمی و سیاسی اردن تاکید شده است بحرین یک کشور مستقل عربی و بخشی تفکیک ناپذیر از امت عربی است.

این بیانیه مدعی است: “سخنان ایرانی ها بازتابی از سیاست توسعه گرایی این کشور است که هرگز از سوی امت عربی قابل تحمل نیست.”

بیانیه مذکور همچنین با رد آنچه مداخله ایران در امور عراق و بحرین می نامد ادعا می کند ایران همچنان اشغالگر جزایر سه گانه متعلق به امارات عربی متحده است.

در این بیانیه آمده است: “ایران به خاطر تهدیدات آمریکا و اسرائیل به برقراری روابط دوستانه با کشورهای عربی و اسلامی نیازمند است.”

براساس این گزارش دولت قاهره نیز حمایت خود را از بحرین در مقابل ایران اعلام کرد.

به گزارش روزنامه گلف نیوز امارات، حسنی مبارک رئیس جمهور مصر در جریان سفری کوتاه به منامه و مذاکره با پادشاه بحرین حمایت کامل خود را حاکمیت این کشور عنوان کرد.

منابع نزدیک به رئیس جمهور مصر اعلام کردند: “اهداف سفر مبارک به منامه علاوه بر گفت وگو درباره روابط دوجانبه به موضوع حمایت از بحرینی ها در مقابل ادعاهای ارضی ایران اختصاص داشت.”

این در حالی است که روزنامه الایام بحرین روز چهارشنبه گزارش داد: “منامه مذاکره با تهران برسر واردات گاز طبیعی را متوقف کرده و به همین منظور دولت بحرین به یک هیات این کشور که اخیراً برای گفت وگو برسر قرارداد امضاشده در ماه اکتبر در ایران به سرمی برد دستور داده تا تهران را ترک کنند.”

یک مقام ارشد بحرینی در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت: “این تصمیم پس از آن گرفته شد که شاهد اظهاراتی تاسف آور از سوی ایرانی ها درباره نقض حاکمیت بحرین بودیم.”

«علی فاخرو» وزیر کار پیشین بحرین گفت وی اعتقاد ندارد سخنان اخیر مقامات ایرانی بازتابی از سیاست های رسمی رهبری این کشور باشد.”

وی در این خصوص اظهار داشت: “تصور نمی کنم این سخنان مبتنی بر یک راهبرد سیاسی ایران باشد. اگر اینگونه باشد در این صورت یک حماقت بزرگ سیاسی رخ داده است.”

برپایه این گزارش روابط بین تهران و منامه پیشتر زمانی که روزنامه کیهان، بحرین را متعلق به ایران دانسته بود به تنش کشیده شد به نحوی که بحرینی ها در خیابان های این کشور تظاهرات به راه انداختند و حمایت خود را از حاکمیت کشورشان اعلام کردند.

از سوی دیگر اخیراً داریوش قنبری نماینده مجلس نیز با زیرسئوال بردن اصل و مبدا عربی بحرینی ها گفته بود چنانچه مردم بحرین حق تصمیم گیری داشته باشند ترجیح خواهند داد که به سرزمین مادری خود (ایران) ملحق شوند. این اظهارات نیز با واکنش تند نمایندگان بحرینی مواجه شد.

روزنامه الشرق الاوسط چندی پیش در خبری که بعداً توسط سفیر ایران در منامه تکذیب شد، ادعا کرد: “حجت الاسلام ناطق نوری گفته است بحرین استان چهاردهم ایران است.”

این موج سازی علیه ایران در شرایطی است که رسانه های عرب ، سخنان منتسب به ناطق نوری را ابتدا تحریف کرده و سپس به محکوم سازی آن چه خود تحریف کرده اند ، پرداخته اند.
ناطق نوری ، بدون ادعای ارضی نسبت به بحرین ، صرفاً از گذشته تاریخی آن که متعلق به ایران بوده یاد کرده بود ، امری که واقعیت داشته و نمی توان آن را انکار کرد.

با این اوصاف اگر برخی ایرانیان نیز سخن از مالکیت بر بحرین بزنند ، دستکم این فایده را دارد که اعراب مدعی مالکیت بر جزایر سه گانه درک کنند که ادعاهای واهی ارضی تا چه اندازه دردناک است.

بنابراین ، بهتر است آنها به جای جنجال سازی ، به واقعیت های تاریخی احترام بگذارند و ضمن احترام به مالکیت بلامنازع ایران بر جزایر سه گانه ، از تحریف مضحک نام تاریخی خلیج فارس خودداری کنند و الا تندروی و حرکت ها و بی بنیاد آنها ، امواج متقابلی را در ایران دامن خواهد زد که به نفع هیچ کس نیست.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates