15.05.2010

اردوغان: سفرم به تهران منتفی است / ایران تمایلی به حل مسئله هسته ای خود ندارد

عصرایران: نخست وزیر ترکیه هم چنین افزوده که در صورت نیاز ، در شرایط فعلی به جای وی وزیر خارجه‌اش به ایران خواهد رفت و چنانچه در آینده اتفاق ویژه ای در زمینه پیشنهاد مبادله سوخت هسته ای ایران رخ دهد ، راهی تهران خواهد شد .
در حالی که پیش از این اعلام شده بود اردوغان نخست وزیر ترکیه در این هفته به تهران می آید ، امروز خبر منتفی شدن احتمالی این سفر منتشر شد .

در خبرها آمده بود که رجب طیب اردوغان قرار است روز یکشنبه به ایران بیاید تا درباره جزییات مبادله اورانیوم جهت تامین سوخت هسته ای راکتور اتمی تهران با مقامات کشورمان به گفت و گو بنشیند .

اما عصر امروز رسانه های غربی خبر از لغو این سفر دادند .

به گزارش خبرآنلاین در همین باره بی بی سی گزارش داد که اردوغان امروز پیش از عزیمت به یونان اعلام کرد که احتمال نمی دهد برای میانجیگری در حل بحران اتمی ایران به تهران سفر کند .

وی در خصوص علت این امر مدعی شده که از مقامات ایران انتظار داشته جزییات زمان و مکان مبادله اورانیوم را در این مدت مشخص کنند اما در این زمینه کم کاری داشته و همکاری نمی کنند لذا رفتن وی به ایران در این مقطع لزومی ندارد .

بنابراین گزارش نخست وزیر ترکیه هم چنین افزوده که در صورت نیاز ، در شرایط فعلی به جای وی وزیر خارجه‌اش به ایران خواهد رفت و چنانچه در آینده اتفاق ویژه ای در زمینه پیشنهاد مبادله سوخت هسته ای ایران رخ دهد ، راهی تهران خواهد شد .

گفتنی است رجب طیب اردوغان قرار بود در جریان سفر روز یکشنبه خود به تهران علاوه بر برگزاری نشست سه جانبه با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران و لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل در نشست سران گروه 15 نیز به عنوان مهمان شرکت داشته باشد.

ترکیه و برزیل اخیرا فرمولی جدید برای حل مشکل سوخت راکتور تهران ارائه کرده اند و قرار است در جریان گفتگوی سه جانبه در تهران درباره این فرمول تبادل نظر شود.

همچنین ترکیه میزبانی نشست های جدید ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را پیشنهاد داده بود که این پیشنهاد با موافقت اولیه ایران و اروپا روبرو شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates