24.02.2009

سال پیش در چنین روزی: سروان منیرطاهری اشتباها اعدام شد

زمانه: سعید بشیرتاش، ابراهیم نبوی

پنجشنبه چهارم اسفند ۱۳۵۷ برابر بیست و سوم فوریه ۱۹۷۹ میلادی

یک مرکز فراماسونری کشف شد
تلویزیون انقلاب اقدام به پخش یک فیلم مستند کوتاه درباره یکی از مراکز فراماسونی کرد. روزنامه اطلاعات برای آشنایی بیشتر مردم با فراماسونری که مانند بسیاری دیگر از پدیده‌های مرموز بعد از انقلاب به سووال بزرگی برای آنان تبدیل شده بود، با تهیه و انتشار گزارشی به معرفی فراماسونری پرداخت.

اطلاعات نوشت: «فراماسونری بیش از دوهزار تن از رجال ابن مملکت عضویت فراماسونری را داشته‌اند. به دلیل محرمانه بودن کار سازمان، شایعه بسیار است. اما آنچه که مسلم است این سازمان‌ها بدون توجه به مذهب در روابط بین‌المللی خود از همه گروه‌های استفاده کرده است. حتی اگر امام جمعه‌ها، مثل امام جمعه تهران، و در سال‌های اخیر سازمان فراماسونی اسرائیل بیشترین بهره‌ها را برده است.
بازدید از یکی از شعب فراماسونری
«صبح امروز خبرنگار شهری اطلاعات از محل یکی از بخش‌های فراماسونری در تهران واقع در سه راه ژاله دیدار کرده است. گزارش خبرنگار اطلاعات در زیر می‌آید.
مبارزان انقلاب در پی کشف یکی از شعبات فراماسیونی در ایران به یکی از هزاران خیانت‌هایی که در این ملک شده است پی برده‌اند. محل فراماسیون به کلانتری 9 در مجاورت باشگاه تاج قرار دارد، منتقل شده و اعضای کمیته انقلاب آنجا را زیر نظر گرفته‌اند. اطاق‌های فراماسیون به دو بخش لژ کسری و گراندلژ تقسیم شده است. اعضای این دو لژ از وجود یکدیگر آگاهی نداشتند.

سرایدار این ساختمان به خبرنگار اطلاعات گفت: «در مدت پانزده سال خدمتش در آنجا از وجود آن دو اتاق بی‌خبر بوده است. این دو اتاق که بیشتر شبیه دادگاه‌های مخوف بوده است و در دو جانب شرق و غرب ساختمان قرار دارند.»
یکی از اعضای کمیته‌های انقلاب جزئیات فعالیت این دو لژ را برای خبرنگار اطلاعات چنین تشریح کرد: «در موقع تشکیل لژ، اعضا با پوشیدن لباس‌های مخصوص و با شمشیر و محافظین مخصوص تشکیل می‌گردید. هیچ لژ از افراد لژ دیگر اطلاع نداشته است و فقط سه نفر از فعالیت‌های این لژ اطلاع داشته و امور اداری را اداره می‌کردند.
هر لژ در موقع تشکیل با مراسم خاص پس از انجام مراسم، شام برادرانه را با تمام امکانات مادی می‌خوردند. طبق مقررات پس از تشکیل لژ تمام اعضای لژ شرکت می‌کردند. پس از این که مذاکرات به مرحله معینی می‌رسیده، عده‌ای خارج می‌شدند و به بار و رستوران مجاور می‌رفتند و لژ به طبقه دوم منتقل می‌شد.
پس از مذاکرات عده دیگری خارج می‌شدند و لژ به طبقه سوم منتقل می‌شد و پس از این که لژ به طبقه چهارم منتقل می‌شد فقط استادان اعظم باقی می‌ماندند و این استادان اعظم پنجاه سال اداره کنندگان مملکت ما بودند و طبق مقررات فرماسیونری تمام ماسیون‌ها در مقابل استاد اعظم بدون چون و چرا مجبور به اطاعت کورکورانه بودند.»
شایگان: آقا کنار می‌رود، من رئیس جمهور می‌شوم
دکتر علی شایگان اعلام کرد: «اگر امام بفرمانید رئیس جمهور می‌شوم.» به گزارش روزنامه اطلاعات ساعت ده و سی دقیقه امروز دکتر شایگان به همراه مبشری وزیر دادگستری وارد اقامتگاه امام شدند.
دکتر شایگان گفت این دیدار من دیداری کاملا معمولی است و من خبری پیرامون کاندیدای ریاست جمهوری شدن ندارم. سیاستمدار سالخورده و مبارز گفت: «این دومین باری است که به دیدار امام می‌آیم.» از دکتر شایگان سووال شد آیا مایل هستید نخستین رئیس جمهور ایران در جمهوری اسلامی باشید؟ یار قدیمی دکتر مصدق گفت: هر چه امام بفرمایند من انجام می‌دهم، چه این دستور انجام یک کار ساده باشد، چه یک کار عظیم. خبرنگار ما از محل اقامتگاه امام گزارش داد که مبشری از فردا کار خود را در دادگستری آغاز خواهد کرد.

شایگان و صدیقی
علی شایگان که پس از یک تبعید طولانی به وطن بازگشته و به ملاقات آیت الله خمینی رفت، به آسوشیتدپرس گفت: «ایران نمی‌تواند به قرن اول اسلام بازگردد و در این کشور باید یک دولت مورد قبول از نقطه نظر بین‌المللی روی کارآید. دکتر علی شایگان که از وی بعنوان نخستین رئیس جمهوری تاریخ ایران نام برده می‌شود، در این مصاحبه خواستار ایجاد دادگاه‌های علنی برای محاکمه جنایتکاران و متهمان رژیم سرنگون شده گردید و گفت باید در ایران دولتی مصدر کار شود که قدرت آن از یک مجلس ملی گرفته می‌شود.
شایگان که ٧٦ سال دارد، روز پنجشنبه پس از بیست سال تبعید در فرانسه و ایالات متحده به ایران بازگشت و با این حال حاضر نشد درباره آینده سیاسی خود اظهار نظر کند. شایگان که در ایام تبعید جبهه ملی ضد شاه را بنیاد نهاد، در عین حال در زمینه هماهنگ کردن فعالیت‌های ضدشاه دانشجویان ایرانی در آمریکا نقش مهمی برعهده داشت. شایگان یار نزدیک دکتر مصدق پس از کودتای ٢٨ مرداد، توسط عمال رژیم شاه دستگیر و به مدت چهار سال زندانی گردید.

شایگان در کنار دکتر مصدق
شایگان در دیدار با آسوشیتدپرس پیرامون نفت به اظهار نظر دقیق‌تری پرداخت و گفت ما هیچگونه تعهد اخلاقی برای صدور نفت به خارج نداریم و نفت سرمایه‌ای است که باید منحصرا بخاطر رفع احتیاجات ملی بکار گرفته شود.
شایگان افزود: «به استثنای کشورهایی که اسلام با آنها مخالف است کشورهای دیگر باید به آن مقدار نفتی که ایران قصد فروش آن را دارد دسترسی داشته باشند. شایگان گفت: «کشورهایی که ایران قصد فروش نفت به آنها را نخواهد داشت عبارتند از آفریقای جنوبی و اسرائیل.
در مورد نقش آینده آیت الله خمینی در حکومت، شایگان فاش کرد که حضرت آیت الله هیچگونه سمت رسمی نخواهد داشت، بلکه همانطوریکه اعلام داشته‌اند، ایشان فقط ارشاد ملت و حکومت را بعهده خواهند داشت. در مورد نحوه تشکیل حکومت آینده ایران، شایگان گفت به عقیده او دولت آینده باید فرم و شکل حکومتی آلمان فدرال را داشته باشد که در آن رئیس جمهوری یک سمبل ملی است و مبرا از هرگونه مسوولیت سیاسی است و مسوولیت امور برعهده صدراعظم (نخست وزیر) است و هم اوست که رهبری سیاسی کشور را بعهده دارد.
با اینحال شایگان یادآور شد اصول و مبانی اسلام باید در ساختمان چنین حکومتی ملحوظ واقع شود. شایگان گفت نوشیدن الکل که در اسلام قدغن است باید در ایران جدید نیز ممنوع اعلام شود، اما دولت و سیستم قضائی باید طبق اصول مدرن بنیادگذاری گردد.
در مورد سیاست خارجی شایگان گفت: ما باید مناسبات مساوی با اتخاذ شوروی و ایالات داشته باشیم، لیکن همانطور که حضرت آیت الله خمینی تاکید کرده اند سیستم حکومتی نباید زیر تاثیر هیچ یک از این دو ابرقدرت قرار گیرد. در مورد ارتش، شایگان خواستار برچیده شدن ارتش رژیم شاه شد و خاطرنشان ساخت این ارتش باید با یک نیروی جدید جابجا شود.
شاه سابق ١٢ بار از مراکش به ایران آمد
قهرمانشهر( خبرنگار اطلاعات)، حجت الاسلام خزعلی نماینده امام خمینی به منظور بازدید از کمیته‌های انقلابی قهرمانشهر(کرمانشاه سابق) ، ساعت 20 پنجشنبه مورد استقبال گروهی از روحانیون و شخصیت‌های ملی قرار گرفت. حجت الاسلام خزعلی، در سخنرانی مسجد مرحوم آیت الله بروجردی در مورد توطئه برای سرکوبی انقلاب اسلامی ایران فاش کرد که:

«به ما خبر رسیده شاه سابق در خلال مدت انقلاب ایران، جمعا ١٢ بار شبانه از مراکش به جزیره «کیش» آمده و با ژنرال‌های دست نشانده خود، در مورد کودتای ٢٨ بهمن مذاکره کرده است، اما بخواست خدا کودتا خنثی شد و طراحان کودتا نابود شدند و در آینده نیز آنهائی که با شاه در این مورد همکاری داشته باشند، بسزای خیانت خود خواهند رسید.
وی افزود: «شاه خائن ١٦ میلیارد تومان با خود خارج کرد که طبق محاسبه یکی از اساتید دانشگاه جندی شاپور اهواز، با این پول می‌شد هزینه ٨٠ سال تحصیلی دانشگاه و حقوق و مزایای کارکنان آن را تامین کرد! حجت الاسلام خزعلی در قسمت دیگری از سخنانش گفت:
«ما با غاصبین رژیم طوری رفتار می‌کنیم که چند شب پیش هویدا به گریه افتاد و گفت که از خوشرفتاری مسلمانان شرمنده‌ام. خزعلی در پایان گفت: «شیعه و سنی پنج انگشت از هم باز هستند که در برابر دشمن یک مشت کوبنده می‌باشند.»
راهپیمایی چریک‌های فدائی در تبریز
تبریز، صبح دیروز از سوی سازمان چریک‌های فدایی خلق شاخه تبریز اجتماعی از گروه‌های دانشگاهیان، فرهنگیان، دانشجویان، دانش آموزان و کارگران در سالن دانشکده پزشکی دانشگاه حنیف‌نژاد تبریز برگزار شد. در این اجتماع یکی از اعضای سازمان پیرامون جنبش انقلاب ایران و برنامه‌های دولت موقت سخنرانی کرد و یادآور شد ما به این خاطر با نظر رهبران مذهبی کشور موافقت داریم که در راه پیشبرد اهداف خلق برنامه‌های بهتری برای آزادی افکار و بیان و کلیه قشرها معلوم دارند و در غیر اینصورت ناچار از اعلام خط مشی خود خواهیم بود.
این اجتماع پس از تصویب و قرائت قطعنامه‌ای پایان یافت و شرکت‌کنندگان در حالیکه شعار می‌دادند به راهپیمایی در محوط دانشگاه پرداختند. همچنین اجتماع دیگری از سوی معلمان و دانش‌آموزان عضو سازمان چریک‌های فدایی خلق تبریز برپا شد و اجتماع کنندگان قطعنامه‌ای در شش ماده تصویب و قرائت کردند.
حمله به اهواز
اهواز- بعد از ظهر 5 شنبه در پی انتشار ٢ اعلامیه مبنی بر سخنرانی دکتر ابراهیم یزدی معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب و دکتر محیط در سالن تربیت بدنی دانشگاه جندی شاپور اهواز، گروهی به این سالن حمله کردند.
این حمله در حالی انجام شد که دکتر محیط عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور در حال سخنرانی بود و حمله کنندگان پس از شکستن شیشه‌ها و پاره کردن شعارهای کمونیستی نصب شده در سالن از ادامه اجتماع جلوگیری کردند.
در پی این حمله کمیته انقلاب امام خمینی در اهواز این عمل را تقبیح کرد. اعلامیه‌ها در زمانی پخش شد که دکتر ابراهیم یزدی شهر اهواز را ترک کرده بود و اصولا انجام چنین سخنرانی پیش بینی نشده بود.
کسانی که برای استماع سخنرانی دکتر یزدی به دانشگاه رفته بودند از پخش اعلامیه دروغ خشمگین و عصبانی شدند. یکی از برگزارکنندگان اجتماع، اظهار داشت که توزیع این اعلامیه که به افراد کمونیست نسبت داده شده یک توطئه و عمل غیر انسانی بود و به نظر می‌رسد افرادی برای اغتشاش و ایجاد برخورد میان کمونیست‌ها و مسلمانان دست به چنین کاری زده‌اند. پس از حمله به سالن تربیت بدنی دانشگاه بلافاصله افراد مسلح کمیته امام خمینی این سالن را محاصره کردند تا از برخورد مجدد جلوگیری کنند.
گروهی از کمونیست‌ها به عنوان اعتراض در دانشگاه متحصن شدند اما با پخش اعلامیه کمیته امام خمینی در ساعت 11 شب از رادیو اهواز که حمله به اجتماع کنندگان را تقبیح کرد به تحصن خود پایان دادند. صبح دیروز نیز اجتماعی در سالن تربیت بدنی دانشگاه جندی شاپور به منظور سخنرانی ناصر زرافشان تشکیل شد اما برای جلوگیری از تکرار حمله روز 5شنبه ادامه سخنرانی به هفته آینده موکول گردید. ناصر زرافشان در سخنرانی کوتاهی در این اجتماع حادثه روز قبل را محکوم کرد و این در حالی بود که گروهی از جوانان مسلمان در اجتماع شرکت کرده و شعار می‌دادند حزب فقط حزب الله ، رهبر فقط روح الله.
شاه کبریت کشید و کریمپور شیرازی را آتش زد
روزنامه اطلاعات در صفحه نخست به افشای شیوه قتل کریمپور شیرازی، روزنامه نگاری که گفته می شود توسط شاه آتش زده شد، پرداخت. در این خبر نوشته شده است: شاه کبریت کشید و باتفاق اشرف سوختن روزنامه نگار مبارز را تماشا کردند. براساس خبری که در این روزنامه منتشر شد، دکتر اسدالله مبشری وزیر دادگستری هنگام ورود به منزل آیت الله خمینی به خبرنگار اطلاعات گفت:
«اسنادی به دست آورده‌ام که نشان می‌دهد، کریمپور شیرازی روزنامه نگار آزاده و مخالف شاه، پس از کودتای 28 مرداد طی مراسم ویژه‌ای در جشنی که شاه برپاکرده بود، در برابر چشمان او، اشرف و گروهی از نزدیکانش به آتش کشیده شده است. دکتر مبشری افزود این مراسم وحشیانه به دستور شاه و برای انتقام گرفتن از کریمپور برپاشد، و ساعت‌ها ادامه داشت. دکتر مبشری در سخنان خود اشاره کرد که بزودی این اسناد را منتشر می‌کند.»
با گذشت سال‌ها هنوز هیچ کدام از حاضران در آن میهمانی در مورد این حادثه چیزی نگفته‌اند و سندی در این مورد منتشر نشده است.
یک عامل فاجعه سینما رکس اشتباها اعدام شد
به گزارش روزنامه اطلاعات از رودسر، سروان منیرطاهری افسر شهربانی رودسر به اتهام شهید کردن سه جوان رودسری و شرکت در فاجعه سینما رکس آبادان، در دادگاه انقلابی اسلامی محاکمه و به اعدام محکوم شد. حکم اعدام در ساعت یک و چهل و پنج دقیقه بامداد جمعه در فرودگاه بزرگ رودسر با حضور اعضای خانواده‌های شهدا و دو هزار تن مردم رودسر اجرا گردید و او در کنار میله‌های بسکتبال ورزشگاه، تیرباران شد.

سروان منیرطاهری پس از پیروزی انقلاب از رودسر گریخت اما توسط پاسداران انقلاب دستگیر شد. وی در جریان محاکمه خود اعتراف کرد که در مشهد و تهران و شیراز از عوامل موثر ساواک و نیز یکی از ماموران آتش زدن سینما رکس آبادان بوده است.
سروان منیرطاهری همچنین اسامی و عکس‌های عناصر ساواک تهران، مشهد، آبادان و شیراز را در اختیار کمیته انقلاب قرار داد. سروان منیرطاهری قبلا در آبادان بخدمت رژیم مشغول بود و پس از آتش سوزی سینما رکس آبادان با ارتقاء درجه به رودسر انتقال یافت.
برادر وی که از مجاهدین خلق است، به رودسر آمد و پس از دیدن سروان طاهری به او گفت که به ملت مبارز ایران خیانت کرده و باید اعدام شود.

یک روز بعد، خانواده سروان منیرطاهری به اعدام وی اعتراض کرد و اعلام کرد کل خبر مربوطه دروغ بوده و چندی بعد عامل و عوامل آتش سوزی سینما رکس معلوم شدند. در این نامه که در روزنامه ششم اسفند آیندگان منتشر شد، آمده است: «همه‌ی کسانی را که می‌توانند خلاف آنچه را که ما می‌گوییم ثابت کنند، به شهادت می‌طلبیم.»
در خبرها از صدا و سیمای انقلاب گفته شد: یکی دیگر از عمال رژیم سابق سروان منیر طاهری بدست نیروهای انقلابی در شهرستان رودسر محاکمه و تیرباران شد. و نیز گفته شد:
– وی درجهٌ افتخاری گرفته است.

– وی عامل فاجعه سینما رکس آبادان است.

– او دوره چریکی در آمریکا دیده است.

– او عامل قتل سه نفر شهدای شهرستان رودسر بوده است.

– و نیز او عامل شکنجه زندانیان سیاسی در شهرهای مشهد و شیراز بوده است.
اول، در مورد گرفتن درجه افتخاری: از شهربانی کل کشور و از تمام افسران شهربانی که درجه سروانی دارند شهادت می‌طلبم (و به خصوص افسران همدوره وی که همه آنها دو سال پیش درجه سروانی گرفته‌اند) در این مورد به ملت ایران توضیح دهند. اخذ درجه وی پیش از فاجعه سینما رکس آبادان بوده است.

دوم، در مورد عاملیت سروان منیر طاهری در فاجعه سینما رکس آبادان: سروان منیر طاهری هیچگاه در آبادان نبوده و بخصوص در موقع بروز حادثه. وی در جنوب ایران نبوده و مدارک روشنگر این موضوع که وی در محل دیگری از مرخصی سالیانه‌اش استفاده کرده است به ملت ایران عرضه خواهد شد.
سوم، در مورد دیدن دوره چریکی سروان منیر طاهری در آمریکا: منیر طاهری هیچگاه پایش را از خاک ایران بیرون ننهاده و بجز انجام وظیفه به ترتیب در شهرهای مشهد، سمنان، اهواز، رودسر و دیدن دوره سه ساله دانشکده افسری در تهران و یک دوره شش ماهه راهنمائی و رانندگی در دانشکده پلیس (که مدارک و شواهد آن در شهربانی کل کشور و شواهد دیگر و نیز شهادت افسران همدوره وی موجود است) هیچ مکان دیگری را ندیده و روز بروز زندگی وی بعد از گرفتن دیپلم متوسطه از دبیرستان علوی مشهد معلوم و مشهود است.
چهارم، وی عامل قتل مردم رودسر بوده است: در طی مدت یک سال که انقلاب ایران نضج گرفته و در شهرستان رودسر تظاهرات و درگیری‌های مداومی بروز کرده است (که سروان طاهری فقط از مهرماه در رودسر انجام وظیفه می‌کرده) سه نفر از مردم این شهر شهید شدند. شهدای رودسر تا آنجائیکه ما تحقیق کرده‌ایم همین تعداد و طی حوادث زیر بوده است:
– حمله تظاهر کنندگان به اتومبیل پلیس و مجروح شدن پلیس‌های سرنشین از جمله سروان طاهری و مداوای آنها در بیمارستان شیر و خورشید رودسر که تیراندازی از طرف پلیس و ژاندارمری صورت گرفته است.
– حمله تظاهر کنندگان و آتش زدن منزل یک پاسبان و تیراندازی به خانواده وی.
– و نیزدرگیری دیگری که از طرف پلیس تیراندازی شده و تیراندازی به پای یکی از تظاهرکنندگان اصابت و شخص مذکور در زیر دست و پای تظاهرکنندگان بدرجه شهادت رسیده است.
در تمام درگیری‌ها تهاجم از دو طرف (تظاهرکنندگان و نیروهای انتظامی) بوده است و تیراندازی به وسیله تمام نیروهای پلیس و ژاندارم مستقر در شهرستان رودسر انجام گرفته است. و با تحقیق در این مورد روشن می‌شود که اعتراف سروان طاهری به قتل درچه شرایطی و با چه انگیزهای بوده است. اگر اعترافی در کار باشد، ما در این مورد از کلیه پرسنل شهربانی رودسر شهادت می‌طلبیم. توضیح اینکه وی در شهرستان رودسر هم مرئوس بوده است.
پنجم، او عامل شکنجه زندانیان سیاسی در شهرهای مشهد و شیراز بوده است: وی در تمام مدت زندگیش حتی یک ثانیه هم در شیراز نبوده و بطور کلی این شهر را ندیده بود و سابقه خدمت پلیسی هم در این شهر هم ندارد. وی در تمام مدت خدمتش در مشهد در اداره راهنمائی و رانندگی انجام وظیفه می‌کرده و همیشه در خیابا‌ن‌ها و در انظار مردم مشهد بوده است و به لحاظ اینکه وی خود مشهدی بوده است، عده زیادی از مردم مشهد در این موضوع واقفند.
ما از تمام زندانیان سیاسی که سروان منیر طاهری را می‌شناسند و یا اینکه به وسیله وی شکنجه شده‌اند تقاضای شهادت در پیشگاه ملت ایران را داریم. برای موارد فوق مدارک و شواهد کافی و مستدل داریم که برای روشن شدی اذهان آگاه ملت ایران عرضه خواهیم کرد.
در مورد وضع مالی و خانوادگی سروان منیر طاهری نیز توضیح لازم است: با وضعیتی که در خبرها گفته شده است و وی خادم و عامل رژیم قبلی معرفی شده است لازم می‌آید که وی در وضع مالی خوبی باشد. لازم است ملت ایران بداند سروان منیر طاهری بجز مقداری بدهی به اشخاص مختلف که در اثر سرپرستی دو خانواده (همسر و فرزندانش، مادر و خواهر و برادرش) داشته است، حتی یک دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه و حتی یک خانه کاهگلی برای سکونت نداشته و همیشه پیاده و مستاجر بوده است.
ما از تمام مراجع صالحه مصراً می‌خواهیم به وضع مالی سروان منیر طاهری و وضعیت خانوادگیش رسیدگی کنند تا معلوم شود که چند قسط از یخچالی که استفاده می کند هنوز باقی است.
۱- ما از امام خمینی رهبر انقلاب و مرجع شیعیان موکداً تقاضای رسیدگی به تمام موارد فوق و نحوه محاکمه و قاضیان دادگاهی که وی را محکوم کرده است را داریم و خواستار اعلام نتیجه رسیدگی فوری ملت ایران هستیم.
۲- ما از شهربانی کل کشور میخواهیم سوابق خدمتی و نحوه اخذ درجه وی را برای روشن شدن اذهان عمومی به مردم ارائه دهند.
۳- ما تمام افسران شهربانی و دیگر پرسنل شهربانی که سروان منیر طاهری را می‌شناسند به گواهی می‌طلبیم.
۴- ما از نخست وزیربه عنوان رهبر دولت تقاضای رسیدگی کامل و سریع به وضع سروان منیر طاهری و سوابق وی را داریم و بخصوص از وزیر امورخارجه می‌خواهیم اگر وی در طول زندگیش گذرنامه‌ای دریافت کرده است اعلام کند.
۵- ما از صدا و سیمای انقلاب که خبری دروغ را نشر کرده است (به عنوان خصم خدا) به تمام مراجع و به ملت ایران شکایت می کنیم و تقاضای تعقیب عاملین جعل و پخش این خبر را داریم.
۶- ما تقاضای اعاده حیثیت سربازی منیر طاهری را که در حقیقت شهید یک توطئه ضد انقلاب و ضد دینی و ضد ملی است داریم.
۷- برای روشن شدن موضوعات فوق به عنوان حفظ حیثیت پلیس ایران ستوان دوم وظیفه مسعود طاهری برادر مقتول تقاضای ملاقات فوری امام خمینی را می نماید و از ادامه خدمت سربازی تا اطلاع ثانوی خودداری می‌کند.
این نامه توسط خانواده سروان منیر طاهری امضا شده، اما معلوم نیست که هیچ نتیجه‌ای از آن گرفته شده باشد. چندی بعد کلیه عوامل آتش سوزی سینما رکس با اصرار خودشان محاکمه و مجازات شدند و بخشی از عوامل این آتش سوزی که هرگز افشا نشدند به فعالیت در حوزه سیاست و دولت پرداختند.
ناصرمکارم و بیست پیشنهاد فوری
آیت الله ناصر مکارم شیرازی، روحانی و نویسنده‌ای که از سال‌ها قبل از انقلاب مقالات وی در روزنامه اطلاعات منتشر می‌شد، در مقاله‌ای با عنوان «بیست پیشنهاد فوری به دولت انقلاب» پیشنهادات زیر را به دولت داد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی
وی در این مقاله نوشت: «اکنون که مرحله نخستین انقلاب که مرحله غلیان و هیجان احساسات (و لازمه طبیعی هر انقلابی است) تقریبا فرو نشسته و مرحله سازندگی باید شروع شود همگان انتظار دارند که بدون فوت وقت برنامه‌های ضربتی انقلابی یکی پس از دیگری پیاده شوند و از عموم اندیشمندان برای طرح پیشنهادهای مفید و عملی دعوت گردد.

١- اولا، کمیته هایی به نام کمیته سربازان انقلاب، در سراسر کشور از جوانان علاقمند و پر احساس (با شناسائی کامل) تشکیل گردد.
ثانیا، کمیته‌هایی مخصوص برای کمک به فلسطین و آزادی سرزمین‌های اشغال شده در سراسر کشور از جوانان علاقمند و پرشور در آن استفاده به عمل آید تا ضمن حفظ و نگهداری روحیه سلحشوری جوانان برای کمک به برادران فلسطینی در موقع لزوم بشتابند و هم از این راه رابطه ما را با سایر برادران مسلمانمان در سراسر دنیا محکمتر سازند، زیرا سال‌ها دشمنان ما تبلیغ کرده‌اند که شیعه‌ها برادران اسرائیلند و شنیده شد که محله شیعه‌نشین را در بعضی از کشورهای عربی محله اسرائیل می‌نامیدند! با انجام این کار برای همه مسلم می‌شود که این رژیم سابق بود که برادر اسرائیل بود نه ملت مسلمان غیور ایران.
٢- مردم انتظار دارند وسائل ارتباط جمعی مخصوصا رادیو و تلویزیون هرچه زودتر شکل انقلاب اسلامی بخود بگیرد و برنامه های سازنده جانشین برنامه های مخدر استعماری سابق گردد. (دگرگونی کنونی بهیچوجه کافی نیست.)
٣- برنامه های فرهنگی و کتب درسی که مطابق رژیم منحط سابق تنظیم شده مورد تجدید نظر (تحت نظارت گروهی از دانشگاهیان و روحانیون آگاه) قرار گیرد.
٤- یک برنامه ضربتی برای جبران عقب ماندگی تحصیل جوانان تنظیم شود.
٥- کاخ نیاوران تبدیل به موزه انقلاب شود و تمام عکس‌ها و آثار مربوط به انقلاب از همه جا در این کاخ در کنار آثار استبداد برای مشاهده عموم متمرکز شود تا از مقایسه این دو با هم مردم حقایق مربوط به کشورشان را درک کنند. زندان اوین به موزه دژخیمان تبدیل شود تا راه به روی بازگشت استبداد مسدودتر شود.
٦- برنامه جامعی برای جمع آوری سلاح ها تنظیم گردد.
٧- برای مبارزه با عقده حقارت و خود کمتر بینی که بر اثر استبدادی غربزده گذشته در روح جامعه ما لانه کرده آثار بزرگان شرق مخصوصا دشمنان و بزرگان اسلام از طریق وسائل ارتباط جمعی و درس های فرهنگی در تمام سطوح حتی در سطح دانشگاه ارائه شود.
٨- از آنجا که در یک کشور اسلامی تولید و فروش مشروبات الکلی حتما از بین خواهد رفت هم اکنون بیمارستان و درمانگاه های مجهزی با خودیاری مردم تاسیس گردد تا معتادان به الکل هرچه زودتر برای درمان اعتیاد خود به این مراکز مراجعه کنند و در برنامه مبارزه با الکل مشکلاتی به وجود نیاید و مانعی ایجاد نشود.
٩- مردم در انتظار محاکمه و مجازات سریع جنایتکاران و دزدان و غارتگران رژیم سابق هستند برای اینکه این انتظار به سرعت عملی گردد، و در ضمن هیچ بیگناهی مورد اتهام قرار نگیرد، و حق کسی ضایع نشود، پیشنهاد می شود دادگاههای ویژه ای مخصوص این کار از هم اکنون خود را آماده کنند.
١٠- خانواده شهدا وسیله روحانیون و معتمدان هر محل بطور دقیق شناسائی شوند تا اگر نیاز فوری به کمک داشته باشند به آن رسیدگی شود.
١١- فجایع رژیم سابق هرچه زودتر (البته به طور منطقی و مستدل و طبق آمار صحیح در کتابی تنظیم شود تا همه مردم کشور و جهانیان از آن آگاه گردند.
١٢- چون عده ای باخبر یا سودجو به جان جنگلها و مراتع افتاده اند و این ثروت طبیعی را به زودی برباد خواهند داد تدبیر عاجلی برای ارشاد و راهنمایی و جلوگیری از آنها مخصوصا با استفاده از وسائل ارتباط جمعی و نظارت کمیته های محلی بشود.
١٣- از آنجا که علاقه روزافزون برای فهم مسائل اسلامی برای همه گروه ها پیدا شده پیشنهاد می شود در تمام وزارتخانه ها و مدارس و آموزشگاههای عالی کشور مسجد و کتابخانه آموزنده اسلامی تاسیس گردد بهتر است این کار با بودجه خود افراد نه با بودجه بیت المال عملی گردد تا همه این مراکز را بیشتر متعلق به خود بدانند و در توسعه آن بیشتر بکوشند.
١٤- تغییر نام خیابان ها و مراکز دیگر از نام های رژیم منحط سابق به نام های جدید ضروری است.
١٥- یک برنامه صرفه جویی در تمام دستگاههای دولتی و غیر دولتی اعلام و به مورد اجرا گذاشته شود.
١٦- یک ایستگاه فرستنده مخصوص پخش برنامه هایی برای شناخت اسلامی در قم تاسیس گردد.
١٧- برای حل مشکلات سینما و تبدیل آن به یک وسیله آموزنده و مفید هرچه زودتر طرحی برای تهیه یک رشته فیلم های جالب و مفید در رشته های مختلف تنظیم گردد که علاوه بر جنبه سرگرمی سالم راهنمای عموم در مسائل مورد نیاز دوران انقلاب باشد.
١٨- چون بیم آن می رود که مسائل انقلابی در پاره ای از موارد با تصفیه حساب های شخصی و خصوصی آمیخته شود، و افرادی به نام انقلاب دست به تصفیه حساب با رقبای خود بزنند، و با ندانسته ولو بدون غرض هتک حیثیت از افراد آبرومندی شود، لازم است هرچه زودتر کمیته هایی در تمام نقاط زیر نظر معتمدین و افراد پخته و آگاه برای رسیدگی به این امور تشکیل گردد و هیچ کس بدون اجازه این کمیته ها اقدام به بازداشت افراد نکند.
١٩- برای سرعت بخشیدن به مسائل عمرانی و کشاورزی در هر شهر و روستا کمیته ای زیر نظر اصناف و فرهنگیان روستائیان تشکیل گردد.
٢٠- هفته شهدا در سراسر کشور برگزار شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates