26.07.2010

اظهار آمادگی ایران برای مذاکرات فوری درباره مبادله مواد سوخت

رادیوفرانسه: ایران می گوید آماده است مذاکرات فوری با کشور های غربی در مورد جزئیات پیشنهاد این کشور درباره مبادله مواد سوخت هسته ای را آغاز کند. ایران، در 17 مه گذشته، توافقی را با ترکیه و برزیل به امضا رساند که بر مبنای آن تهران آمادگی نشان داده بود 1200 کیلوگرام اورانیوم کمتر از 3،5 در صد غنی شده خود را با 120 کیلوگرام اورانیوم 20 در صد غنی شده، در خاک ترکیه مبادله کند.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در استانبول به خبرنگاران گفت تهران امروز دوشنبه 26 ژانویه/ 4 مرداد، پاسخ خود به پرسشهای گروه وین در مورد پیشنهاد مبادله مواد سوخت از جانب ایران را طی نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی تسلیم خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت :” فردا( دوشنبه) این نامه به آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین تسلیم داده خواهد شد و آنگاه ما میتوانیم مذاکرات فوری درباره جزئیات مبادله مواد سوخت را آغاز کنیم.”

منوچهر متکی که این سخنان را بعد از دیدار و گفتگو با احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه و سلسو اموریم، وزیر خارجه برزیل در استانبول اظهار می کرد در ادامه گفت جزئیات و چگونگی مبادله مواد سوخت در گفتگوها و مذاکرات آینده در وین تعیین خواهد شد.

ایران، در 17 مه گذشته، توافقی را با ترکیه و برزیل به امضا رساند که بر مبنای آن تهران آمادگی نشان داده بود 1200 کیلوگرام اورانیوم کمتر از 3،5 در صد غنی شده خود را با 120 کیلوگرام اورانیوم 20 در صد غنی شده، در خاک ترکیه مبادله کند.

کشور های غربی با رد این پیشنهاد ایران، بتاریخ 9 ژوئن، قطعنامه جدیدی را برای تشدید تحریم ها علیه ایران، در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رساندند.

با این حال، گروه وین( آمریکا، روسیه فرانسه) از ایران خواستار شد درباره پیشنهاد خود توضیحات بیشتری به این گروه ارائه کند.

خبرگزاری فرانسه می نویسد منوچهر متکی آظهار آمادگی کرد که بمحض ابراز تمایل گروه وین، مذاکرات آغاز خواهد شد و پیشنهاد کرد که در این مذاکرات، ترکیه و برزیل نیز شرکت داشته باشند.

وزیر خارجه ایران گفت: ” مذاکرات گروه وین با ایران، با حضور یا عدم حضور ترکیه و برزیل، بعد از اعلام آمادگی جانب متقابل آغاز خواهد شد.”

احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اندکی قبل از این اظهارات منو چهر متکی گفته بود ترکیه و برزیل در صورتی که تمامی جوانب درگیر از این دو کشور دعوت کنند، در این مذاکرات شرکت خواهند کرد.

سلسو اموریم، وزیر خارجه برزیل، بنوبه خود ایران را به نرمش و مذاکره با گروه وین دعوت کرد و گفت :” ما همیشه ایران را ترغیب کرده ایم این تا نرمش نشان دهد و در مذاکرات شرکت کند.”

احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه همچنین ایران را ترغیب کرد مذاکرات با گروه 5+1( آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین به اضافه آلمان) را نیز از سر گیرد. ایران در 28 ژوئن گذشته، این مذاکرات را تا دو ماه آینده به تعویق انداخت.

منوچهر متکی ؛ وزیر خارجه ایران تاکید کرد که احتمال دارد نماینده ایران با کاترین اشتون، نماینده گروه 5+1، در ماه سپتامبر دیدار و گفگتو کند.

هفته گذشته، کاترین اشتون گفته بود شرایط برای از سر گیری مذاکرات با تهران آماده شده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates