03.08.2010

خانواده های زندانیان اعتصاب کننده هم اعتصاب غذا کردند

بی‌بی‌سی: خانواده های زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین تهران که یک هفته است در سلول انفرادی اعتصاب غذا کرده اند، دوشنبه ۱۱ مرداد (۲ اوت)، پس از ممانعت مسئولان از ملاقات آنها با زندانیانشان، اعتصاب غذای خود را آغاز کردند.

به گزارش سایت کلمه، ماموران زندان اوین از ملاقات خانواده های شانزده زندانی سیاسی که اعتصاب غذا کرده اند، با آنها جلوگیری کردند و به آن ها گفتند زندانیان آن ها حق ملاقات ندارند و باید سالن ملاقات را ترک کنند. خانواده ها نیز در اعتراض به این نوع برخورد و عدم آگاهی از وضعیت فرزندانشان، دست به اعتصاب غذا زدند.

پروین مخترع، مادر کوهیار گودرزی یکی از اعتصاب کنندگان، با بیان این که پس از یک هفته هنوز موفق به دیدار یا صحبت کردن با فرزندش نشده است، به بی بی سی فارسی گفت: “امروز به همراه تعدادی از خانواده های اعتصاب کنندگان به زندان اوین رفتیم، اما موفق به دیدار با فرزندان خود نشدیم و از آن جا هم به دیدار رئیس امور زندانها رفتیم که در آن جا هم موفق به دیدار ایشان نشدیم.”

در همین زمینه حسن اسدی زیدآبادی، عضو شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) در گفتگو با بی بی سی فارسی با بیان این که روز دوشنبه ۱۱ مرداد غیر از شانزده نفری که اعتصاب کرده اند، بقیه افراد بند ۳۵۰ موفق به دیدار با خانواده هایشان شدند، از راهی شدن چهار نفر از اعتصاب کنندگان به بهداری اوین خبر داد.
خانواده های زندانیان اعتصاب غذایی

خانواده های زندانیانی که در اوین اعتصاب غذا کرده اند

ساعاتی پیش از این، زندانیان اعتصابی با صدور بیانیه ای پنج خواسته خود را برای پایان دادن به اعتصاب غذا اعلام کردند: ۱. رعایت کامل حقوق زندانیان مندرج در آیین نامه سازمان زندان ها. ۲. برخورد با زندانبانانی که به حقوق زندانیان تجاوز کرده اند. ۳. آزادی بی قید و شرط بابک بردبار، عکاس خبری که قرار بود روز نیمه شعبان آزاد شود و آزادیش به دلیل رویدادهای اخیر زندان به تاخیر افتاده است. ۴. افزایش فضای سرانه، زمان تلفن، امکانات بهداشتی و درمانی زندانیان. ۵. اجرای فوری و کامل قوانین و موارد مصوب مرتبط با زندانیان به مثابه حق آنها و نه امتیازی که در مواقع خاص سلب شود.

مقامات زندان اوین صبح دوشنبه ۱۱ مرداد، به تعدادی از زندانیان این زندان که دست به اعتصاب غذا زده اند هشدار داده بودند که در صورتی که به اعتصاب خود ادامه دهند، آن ها را به زندان رجائی شهر کرج منتقل خواهند کرد.

به گزارش سایت کلمه، شانزده زندانی اعتصاب کننده ضمن گفت و گو با مسئولان زندان و تعدادی از ماموران اطلاعات در پاسخ به این هشدار مسئولان زندان گفته اند که همگی آماده اعزام به زندان رجائی شهر هستند و تا رسیدن به خواسته هایشان، به اعتصاب غذا ادامه می دهند.
آغاز اعتصاب غذا

رسانه های نزدیک به جنبش اعتراضی در ایران خبر داده اند که روز دوشنبه دوم مرداد و در هنگام ملاقات هفتگی زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین با خانواده هایشان، “برخورد بد” زندانبانان، اعتراض شدید زندانیان را در پی داشته و همین امر موجب قطع شدن ملاقات ها، توسط مسئولان زندان شده است که در پی این اتفاق، زندانیان با سر دادن شعارهایی به این امر اعتراض کرده اند و شانزده نفر از آنها دست به اعتصاب غذا زده که همگی به سلول انفرادی منتقل شده اند.

پیش از این هم در روز دوشنبه هفته گذشته، سایت کلمه گزارش داده بود که مقامات زندان ضمن تهدید زندانیان به آنها گفته اند “اوین را برایتان به کهریزک دیگری تبدیل می کنیم”.

در اعتراض به این وضعیت، خانواده های اعتصاب کنندگان، روز شنبه ۹ مرداد ۱۳۸۹ (۳۱ ژوئیه ۲۰۱۰) با تجمع در مقابل دادستانی تهران، خواهان دیدار با دادستان و اطلاع یافتن از وضعیت اعضای زندانی خانواده هایشان شدند.

کوهیار گودرزی، مجید توکلی، کیوان صمیمی، علی ملیحی، بهمن احمدی امویی، عبدالله مومنی، ضیاء نبوی، مجید دری، حسین نورانی نژاد، بابک بردبار، غلامحسین عرشی، علی پرویز، حمیدرضا محمدی، جعفر اقدامی، ابراهیم بابایی و پیمان کریمی آزاد زندانیانی هستند که بر اساس گزارش ها در حال حضار در سلول انفرادی و در اعتصاب غذا هستند.

در ارتباط با اتفاقات رخ داده در زندان اوین، هنوز هیچ گزارشی مبنی بر واکنش احتمالی مقامات زندان اوین منتشر نشده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates