10.08.2010

دولت احمدی نژاد بر طبل جنگ می کوبد: تحرکات نظامی در جنوب کشور

روز: همزمان با تحرکات نظامی اسرائیل در جنوب لبنان و با وجود آنکه مقامات دولت محمود احمدی نژاد به روشهای گوناگون ازجمله راه اندازی همایشی میلیاردی، می کوشند تا درخواست مذاکره خود را به گوش مقامات امریکایی برسانند و نام آن را به گفته احمدی نژاد “مذاکره مردانه” گذاشته اند، چهره های نظامی حکومت همچنان درحال تهدید غرب به “پاسخ کوبنده” هستند. در همین راستا وزیر دفاع دولت احمدی نژاد که به اتهام مشارکت در انفجار مرکز یهودیان در آرژانتین تحت تعقیب پلیس بین الملل است، دیروز در محل نامعلومی در ساحل خلیج فارس در یک مراسم نظامی که تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، خبر از تجهیز چند قرار گاه سپاه و ارتش به تجهیزات نظامی جدید از جمله 4 زیردریایی با قابلیت پرتاب موشک و یک سامانه موشکی به نام “مرصاد” داد.

بنا به گزارش خبرگزاری فارس، وابسته به نهادهای امنیتی ـ نظامی،وحیدی در این مراسم همچنین از “آمادگی ایران برای انهدام پرواز های شناسایی دشمن” خبر داده و گفته است: “هرگونه پرواز شناسايي خارجي در آسمان ايران با پاسخ محكم پدافند مواجه مي‌شود”.

خبرگزاری فارس علت اشاره وحیدی به پروازهای شناسایی را “انتشار برخي اخبار مبني بر انجام طرحي از سوي آمريكا براي انجام پروازهاي شناسايي در آسمان ایران” عنوان کرده است.

وحیدی افزوده است: “بدون شك آنها همواره به دنبال جمع‌آوري اطلاعات از منطقه هستند و بيشترين تمركز را نيز روي ايران گذاشته‌اند اما بايد بدانند كه قرارگاه پدافند هوايي و نيز نيروي هوايي قدرتمند جمهوري اسلامي ايران اين آمادگي را دارند تا با هر تجاوزي با حداكثر قدرت برخورد كرده و مانع انجام چنين پروازهاي نابحقي شوند”.

احمد وحیدی در مراسم دیگری نیز که پس از آن خبر چهار زیردریایی با قابلیت پرتاب موشک، منتشر شد، گفت: “این چهار زیردریایی قرار است امنیت خلیج فارس و دریای عمان را تعمین کنند”.

اما علاوه بر تحرکات وزیر دفاع احمدی نژاد، فردی به نام احمد ميقاني که خبرگزاری های حکومتی وی را فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبيا معرفی کرده اند نیز دیروز گفته است: “سامانه موشكي مرصاد توليد شده و در اختيار نيروهاي پدافند قرار گرفته و اكنون در حالت عملياتي است”.

سایت تابناک نیز درباره این پدافند موشکی نوشته است: “سامانه پدافندي مرصاد يك سامانه موشكي ميان‌برد بوده و قادر است هواپيماهاي مدرن را در ارتفاع پست و متوسط منهدم كند. سامانه مرصاد نسبت به سامانه‌هاي پدافندي برد متوسط هاگ، از ويژگي‌هاي برتر و بالاتري برخوردار بوده و با تحرك بالا از قابليت مقابله با جنگ الكترونيك و شبكه شدن با ساير سامانه‌هاي راداري و پدافندي نيز برخوردار است. رادارهاي جستجو و تعقيب هدف، شبكه‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري، سكوهاي پرتاب موشك‌هاي شاهين و مركز كنترل و فرماندهي اجزاي اصلي اين سامانه را تشكيل مي‌دهد”.

در همین حال، انتشار خبر در اختیار داشتن 4 واحد موشکی اس-300 توسط سپاه پاسداران در خبرگزاری فارس و سپس حذف این خبر با واکنش ها و تحلیل های گوناگونی درباره تحرکات نظامی جمهوری اسلامی در جنوب کشور مواجه شده است.

خبرگزاری “جهان نیوز” در گزارشی درباره اخبار ضد و نقیض درباره دسترسی ایران به پدافند موشکی اس-300 نوشته است: “خبرگزاري فارس چهارشنبه گذشته در ساعت 10:24 دقیقه صبح خبری به شماره 8905130411 را روی خروجی خود قرار داد كه در آن با رو تيتر «آشنايي با تسليحات نظامي ايران» و تيتر «سپاه پاسداران 4 واحد موشكي اس 300 در اختيار دارد» به برخي قابليت هاي نظامي ایران اشاره شده بود. اما حذف اين خبر كه دقايقي پس از انتشار آن رخ داد زمينه ساز جنجال رسانه اي درباره توان نظامي جمهوري اسلامي ايران شد.اين جنجال از آنجايي تشديد شد كه روسيه اخيرا اعلام كرده با وجود قرار دادهاي امضا شده با ايران از تحويل اس 300 به كشورمان امتناع مي كند”.

در همین حال سایت خبری فرارو در گزارشی به نقل از آسوشیتدپرس در اينباره نوشته است: “مقامات ایران چهارشنبه گذشته مدعی شدند که به 4 فروند سیستم موشکی اس-300 به رغم امتناع مسکو از فروش آنها به تهران دست یافته اند . خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران ، قوی ترین نیروی نظامی حکومت اسلامی اعلام کرد 2 فروند از موشکهای اس-300 را از بلاروس و 2 فروند دیگر از طریق یک منبع ناشناس دیگر وارد ایران شده اند”.

با افزايش ابهام ها در اينباره خبرگزاری فارس در گزارشی که دیروز منتشر کرد نوشت: “مقامات بلاروس کمیته دولتی صنایع نظامی بلاروس خبر فروش سامانه‌های موشکی «اس-۳۰۰» روسی به ایران را تکذیب و اعلام کردند که جمهوری اسلامی اصلا چنین درخواستی از طرف بلاروسی نکرده است”.

در گزارش فارس که به نقل از خبرگزاری “اینترفکس” منتشر شده آمده است: “ولادیمیر لاورینیوک، سخنگوی کمیته دولتی صنایع نظامی بلاروس اعلام کرد که این کمیته اطلاعات منتشره در خصوص فروش سامانه های موشکی زمین به هوای اس-۳۰۰ و برخی عناصر مربوط به آن به جمهوری اسلامی ایران صحت ندارد.این مقام نظامی گفته است که طرف بلاروسی در این زمینه هیچ مذاکره ای با ایران نداشته و مسئله فروش موشکهای اس اس-300 و یا عناصر مربوط به آن به جمهوری اسلامی صحت ندارد”.

در باره تحرکات اخیر جمهوری اسلامی در واکنش به تهدید های احتمالی، یک کارشناس سیاسی به روز خبر می دهد که “این روزها نوعی ستاد تبلیغات جنگ در دل دولت تشکیل شده و مقامات نظامی دولتی به ریاست احمد وحیدی آن را اداره می کنند. این ستاد تبلیغاتی با مقامات سپاه و ارتش هم هماهنگ است. این ستاد درحالی بر طبل جنگ می کوبد که تلاش ها برای گفت و گو از سوی دولت احمدی نژاد به شیوه هایی نا متعارف در جریان است و از دیگر سو منتقدان دولت در داخل و خارج کشور با هرگونه ماجراجویی دولت مخالفند”.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates