11.08.2010

واکنش بریتانیا به اظهارات توهین آمیز معاون اول رئیس‌جمهور

فرارو: سفارت بریتانیا در تهران، روز سه شنبه طی بیانیه‌ای پند آمیز به اظهارات توهین آمیز و عاری از نزاکت محمد رضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، اعتراض کرد.

به گزارش فرارو، در این بیانیه از سخنان محمدرضا رحیمی درباره مردم بریتانیا ابراز ناامیدی شده و این گونه اظهارات برای یک مقام عالی‌رتبه سیاسی نامناسب توصیف شده است.

محمد رضا رحیمی در سخنان روز دوشنبه ی خود در جمع اصحاب آموزش و پرورش، با خرفت خواندن سیاستمداران انگلیسی گفته بود که ” اين كشور هيچ ندارد و نه آدم‌هايش آدم و نه مسئولانش مسئول هستند و حتي منابع زير زميني ندارد و يك مشت خرفت هستند كه مافيا بر آنها حاكم است”.

سفارت بریتانیا سخنان منسوب به معاون اول رئیس‌جمهور را نا معقول و مصداق نادیده انگاشتن کرامت انسان ها دانسته است. سفارت بریتانیا در این بیانیه از رحیمی خواسته است اگر در نقل سخنان وی اشتباهی رخ داده آن را سریع تر تصحیح کند.

متن بیانیه ی سفارت انگلیسی ها در تهران را به نقل از سایتشان در زیر بخوانید:

اظهارات اخیر آقای رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور، مأیوس کننده بود. بنا بر گزارش‌های منتشر شده ایشان در اجلاس رؤسای آموزش و پرورش مناطق در ١٨ مرداد مطالب اهانت آمیزی درباره مردم بریتانیا و سایر ملل جهان بیان کرده‌اند. اگر در نقل و گزارش سخنان ایشان اشتباهی رخ داده، امیدواریم ایشان به سرعت این مساله را روشن نمایند.

سخن گفتن درباره اختلافات سیاسی بین کشورها امری کاملاً طبیعی است. اما زمانی که یک مقام عالی رتبه سیاسی که نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود، سخنانی اهانت‌آمیز درباره یک ملت بیان می‌کند، تاثیر بد این اظهارات به شخص گوینده بازمی‌گردد.

بیان این که بریتانیایی‌ها «آدم» نیستند و «خرفت» خطاب کردن آن‌ها مصداق نادیده انگاشتن کرامت انسان و سخنی است پوچ و نامعقول. سهمی که بریتانیا در شکل‌گیری جهان مدرن داشته از اختراعات و نوآوری‌ها گرفته تا عرصه فرهنگ، ارزش‌ها، و احترام به حقوق فردی به درستی و روشنی در تاریخ ثبت شده و مورد احترام جهانیان است.

اظهاراتی مشابه درباره مردم ایران از سوی یک وزیر بریتانیایی می‌توانست واکنش خشمگینانه مردم ایران را در داخل و خارج برانگیزد که البته اگر چنین می‌شد بی‌تردید حق با مردم ایران بود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates