16.08.2010

فعالیت گروه خودسر «پاسداران عفت» در عراق

دویچه‌وله: در شهر شیعه‌نشین ناصریه در عراق گروهی که خود را از جمله “شمشیر راشدین” می‌نامد، در میان زنان و جوانان وحشت افکنده است. برخی در عراق معتقدند، عملکرد این گروه شباهت زیادی به نوع برخورد بسیجی‌ها با مردم در ایران دارد.

اعضای گروهی که خود را پاسداران اخلاق و عفت دینی می‌نامد، با تاریک شدن هوا نقابی سیاه بر سر می‌کشند تا چهره‌شان پنهان بماند. آنها سپس با شمشیری که بر روی لباس سیاه خود بسته‌اند، روانه‌ی خیابا‌ن‌ها و کوچه‌های شهر شیعه‌نشین ناصریه می‌شوند.

ناصریه در ۳۵۰ کیلومتری جنوب بغداد واقع است و شهری است نسبتا آرام. موج خشونت‌ها تا کنون کمتر به این شهر سرایت کرده است. امروز با حضور این “پاسداران دین” فضای صلح و آرامش بر هم خورده و موجبات نگرانی و تشویش شهروندان را فراهم آورده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، قربانیان این گروه خودسر آن دسته از جوانانی هستند که شلوار جین می‌پوشند، از گوشی‌های سیار خود موسیقی پاپ می‌شنوند و به دنبال تفریحی ساده هستند. خشم اعضای گروه “حافظان دین و عفت” زمانی برانگیخته می‌شود که جوانی را با یک مدل موی غیرمتعارف ببینند، یا بشنوند صدای زنگ تلفن همراه جوانی با موسیقی توأم است.

اعضای این گروه خودسر با مشاهده‌ی موارد بالا، با شمشیرهای خود جوانان را تهدید می‌کنند، و اگر بر روی تلفن‌های همراه یا دستگاه‌هایی مانند “آی پود” یا دیگر وسائل مدرن عکس‌های “منافی عفت” بیابند، این دستگاه‌ها را “ضبط می‌کنند”.

در میان مردم شایع است که اعضای این گروه با قمه و یا چاقویی که همراه دارند جوانان را مجروح کرده‌اند، ولی این شایعه‌ها هنوز ثابت نشده‌اند.

شباهت گروه “شمشیر راشدین” به بسیجی‌های جمهوری اسلامی
یک شهروند عراقی به نام “کوثر” به خبرگزاری آلمان گفت: «ما، به ویژه زنان، بسیار نگران این مسئله هستیم». این کارمند زن ۴۴ ساله می‌گوید، آزادی او سلب شده، زیرا او دیگر جرأت نمی‌کند به تنهایی به شهر برود. وی می‌افزاید: «ما پس از کار به همراه شوهران‌مان به خانه می‌رویم. دیگر کمتر راهی خرید در فروشگاه‌ها و قدم زدن در پارک‌ها می‌‌شویم.»

این گروه سرّی سیاه‌جامگان نقابدار، نام‌های دهان‌پرکنی بر خود نهاده‌اند: “شمشیر راشدین”، “مردان شمشیر”، “راهیان فضیلت”.

از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ناصریه تقریبا تمامی آنها، از جمله این گروه “پاسدار دین و عفت”، شیعه هستند. به گزارش خبرگزاری آلمان، نحوه برخورد تند این گروه با مردم و نوع بیان متعصبانه‌ی آنها، آدمی را به یاد شبه‌نظامیان بسیجی در ایران می‌اندازد.

این گزارش می‌افزاید، بسیجی‌ها در کشور شیعه‌نشین همجوار، ایران، نیز رفتاری تهدیدآمیز و خشونت‌بار با آن‌دسته از زنان و جوانان ایرانی دارند که ممکن است حجاب اسلامی را کاملا رعایت نکرده و یا ظاهری دیگرگونه داشته باشند. در حالی که بسیجی‌های ایران از ارکان امنیتی حفظ نظام اسلامی محسوب می‌شوند، هم‌کیشان آنها در جنوب عراق از هیچ مبنای قانونی برخوردار نیستند.

سربازگیری از هواداران مقتدا صدر
در ناصریه بسیاری معتقدند که این “حافظان عفت دینی” همان هوداران “ارتش مهدی” هستند که به طور رسمی منحل شده و متعلق به واعظ افراطی شیعی مقتدا صدر بوده است. میان سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ “ارتش مهدی” شهر ناصریه را کاملا زیر سلطه خود داشت. فقط با یورش گسترده نیروهای نظامی عراقی و آمریکایی بود که بر این حکومت ترور و وحشت در مناطق جنوب عراق نقطه پایان گذارده شد.

سیاستمداران نزدیک به مقتدا صدر می‌کوشند نقش “پاسداران دین و عفت” را بی‌اهمیت جلوه دهند. حامد القوزی، رهبر محلی یک حزب متحدِ مقتدا صدر، می‌گوید: «برخی سیاستمداران و رسانه‌ها در این زمینه اغراق می‌کنند و این گروه حضور واقعی ندارد».

#b#ولی ساجد الاسدی، رئیس کمیسیون امنیت شورای شهر، می‌گوید: «نیروهای امنیتی در پی یک یورش ۴۴ مرد را دستگیر کردند که مظنون به عضویت در سازمان “راهیان فضیلت” بوده‌اند. تاکنون هفت نفر از این تعداد به اتهام خود اعتراف کرده‌اند.»

ژنرال صباح الفتلاوی، رئیس پلیس ناصریه، این دستگیری‌ها را تأیید کرده و گفته است، حتا یک افسر پلیس فعال در میان دستگیرشدگان است. او می‌افزاید: «هیچ جای شگفتی نیست که مردم شهر به وحشت بیافتند.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates