21.08.2010

گزینه های تلخ آمریکا در برابر ایران

عصرایران: آمریکا یا می بایست نیروهای خود را تا زمان بی نهایتی در عراق نگه دارد که در این صورت در معرض حملات قرار می گیرند یا اینکه به عقب نشینی از عراق بپردازد و منطقه را تحویل ایران بدهد.
آمریکا با تنگنای بزرگی در روند عقب نشینی از عراق روبه روست زیرا می خواهد از عراق عقب نشینی کند بدون اینکه به ایران فرصت گسترش نفوذ خود را در منطقه بدهد. آمریکا می بایست با ایران مذاکره کند یا اینکه وارد جنگ شود؟ جنگی که براساس نظرات مقامات آمریکایی نمی توان نتایج یا مرزهای آن را مشخص کرد.

به گزارش عصر ایران، روزنامه الاخبار چاپ بیروت در مطلبی با عنوان “گزینه های تلخ آمریکا در برابر ایران ” به قلم جرج فریدمن تحلیلگر آمریکایی نوشت: جنگ با ایران در زمانی مطرح می شود که واشنگتن به دنبال کاهش درگیری های شکست خورده خود در عراق و افغانستان است.

آمریکا در حالی به دنبال جنگ دیگری با یک کشور اسلامی است که به احتمال بسیار، این جنگ، شدیدتر و سخت تر از دیگر جنگ ها خواهد بود و جهان را با عواقبی غیرقابل پیش بینی روبه رو خواهد کرد.

جرج فریدمن تحلیلگر آمریکایی در نگاهی به وضعیت عراق معتقد است: عقب نشینی آمریکا از عراق بدون هماهنگی با ایران غیرممکن است زیرا در غیر این صورت به ایران نقش استراتژیک بسیار قدرتمندی در منطقه داده خواهد شد.

در مقابل آمریکا، استراتژی ایران بر این اساس است که بقای نظامیان آمریکایی در عراق غیرممکن شود تا اینکه آمریکا خروج از عراق را در اولویت خود قرار دهد؛ البته ایران وضعیت را به جایی نخواهد رساند که آمریکا را از خروج از عراق منصرف کند؛ استراتژی هوشمندانه ای که پنهان نمی کند که ایران پس از عقب نشینی از عراق، بر خلیج فارس سیطره پیدا خواهد کرد.

فریدمن می گوید: آمریکا تنها “گزینه های ناخشنودی” را در عراق در مقابل خود دارند. آمریکا یا می بایست نیروهای خود را تا زمان بی نهایتی در عراق نگه دارد که در این صورت در معرض حملات قرار می گیرند یا اینکه به عقب نشینی از عراق بپردازد و منطقه را تحویل ایران بدهد.

آمریکا اگر دهها هزار نظامی خود را در عراق نگه دارد ایران می تواند خشونت ها را علیه آنها افزایش دهد که آمریکایی ها هم می بایست اقدام متقابل کنند یعنی دوباره شمار نظامیان خود را در عراق تقویت کند و این به معنی ورود به جنگ های طولانی مدت است.

این تحلیلگر اضافه می کند: مقامات آمریکایی و عراقی گفته اند که نفوذ ایران مانع از تشکیل دولت جدید عراق می شود. پس از خروج آمریکا از عراق ، این کشور می بایست ارتش سازماندهی شده و تحت کنترل دولت مرکزی داشته باشد تا کنترل اوضاع را به دست بگیرد. نمی توان بدون در نظر گرفتن نقش فعال ایران، حکومت توافقی در عراق برقرار کرد . اگر وضعیت فعلی همین گونه ادامه پیدا کند پیروز واقعی ایران خواهد بود زیرا عامل زمان به سود رقبای ایران نیست . آمریکا نمی تواند چیزی به ایران بدهد تا منجر به تغییر سیاست های این کشور شود.

فریدمن همچنین انتقال استراتژی شکست خورده دیوید پتریوس (فرمانده ارشد نظامی آمریکا) از عراق به افغانستان را به سخره می گیرد و می گوید: این استراتژی منجر به ایجاد حاکمیت قوی در عراق نشده است حکومتی که نتواند مانع اعمال فشارهای منطقه ای شود، نمی تواند جای خالی که بعد از عقب نشینی آمریکایی ها در عراق ایجاد می شود را پر کند.

وی اضافه می کند: حمله به ایران اصلا مطرح نیست زیرا ایران دارای جمعیت 70 میلیون نفری است و موفقیت حملات هوایی نیز در گرو حملات گسترده زمینی است که هم اکنون غیرممکن است. حتی اگر اسرائیلی ها تاسیسات هسته ای ایران را مورد هدف قرار دهند ایران می تواند آمریکا را در عراق در تنگنا قرار دهد.

فریدمن همچنین معتقد است : باقی ماندن محدود نظامیان آمریکا در عراق هیچ فایده ای ندارد زیرا ایران منتظر است و به هم زدن شرایط آمریکا در عراق نیز برای آن ها هزینه زیادی ندارد. ایده مذاکرات با ایران هم تصمیمی به دور از زمان سنجی است. ایرانی ها در مذاکرات خواهند خواست که نفوذ غیررسمی در عراق داشته باشند و هنوز معلوم نیست که ایرانی ها به دنبال چه مقدار نفوذ در عراق هستند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates