27.08.2010

دولت احمدی‌نژاد ۱۴۰ میلیارد دلار بدهکار است

دویچه‌وله: بانک مرکزی ایران با گذشت ۵ ماه از سال هنوز گزارش عملکرد مالی دولت در سال گذشته را منتشر نکرده است

برپایه ارقام منتشر شده از سوی بانک مرکزی، حجم بدهی‌های دولت احمدی‌نژاد در حال حاضر به بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار رسیده است. دولت تنها به بانک‌‌مرکزی و سایر بانک‌های داخلی نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار بدهکار است.

دولت‌های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی‌نژاد ظرف ۴ سال گذشته، ۲۵۶ میلیارد دلار درآمدهای نفتی کشور را هزینه کرده‌اند. با این همه، آفتاب نیوز به استناد ارقامی که از سوی بانک مرکزی ایران منتشر شده، فاش می‌کند که در کنار این ریخت‌وپاش بی‌سابقه، دولت ۱۴۰ میلیارد دلار نیز بدهکار شده است.

اختلاف دولت و رسانه‌ها

علت انتشار گزارش آفتاب نیوز، درگیری ‌تازه‌ای است که میان روزنامه مردم سالاری و پایگاه اطلاع رسانی دولت بروز کرده است. روزنامه مردم سالاری، به‌تازگی میزان بدهی‌های داخلی و خارجی دولت را، به استناد گزارش بانک مرکزی ۱۲۷ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

در پی انتشار گزارش روزنامه مردم سالاری، پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت که بانک مرکزی این گزارش را خلاف واقعیت اعلام کرده است. اما پایگاه اینترنتی بانک مرکزی، در این مورد سکوت اختیار کرد.

اکنون، آفتاب نیوز، با استناد به ارقام رسمی که قبلا از سوی بانک مرکزی ایران منتشر شده، ثابت می‌کند که بدهی‌های دولت، حتی از رقم اعلام شده در گزارش روزنامه مردم سالاری نیز بیشتر است و به ۱۴۰ میلیارد دلار می‌رسد.

۶۰ میلیون دلار بدهی به بانک‌ها

آفتاب نیوز می‌نویسد: بدهی‌های دولت تنها به بانک مرکزی و سایر بانک‌های داخلی در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ بالغ بر ۵۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده، اما تاکنون باید به ۶۰ میلیون دلار رسیده باشد. این مرکز خبری تاکید می‌کند که بانک مرکزی ایران با گذشت ۵ ماه از سال هنوز آمار مربوط به بدهی‌ها، بودجه و هزینه‌های دولت را اعلام نکرده است.

برپایه ارقامی که در آفتاب نیوز آمده، دولت احمدی‌نژاد اکنون به سازمان تامین اجتماعی ۲۱ میلیارد دلار، به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، به پیمانکاران طرح‌های آب و برق ۶ میلیارد دلار، و در هریک از حوزه‌های راه و ترابری و نفت یک میلیارد دلار بدهی دارد.

دولت و شرکت‌های دولتی، در ۴ سال گذشته، برای تامین مالی طرح‌های خود، با توزیع اوراق مشارکت میان مردم از آن‌ها پول دریافت کردند که باید اصل و سود آن را بپردازند. جمع بدهی دولت، بابت اصل و سود این اوراق، در آفتاب نیوز ۱۶ میلیارد دلار برآورد شده است.

این مرکز خبری همچنین گزارش می‌دهد که میزان بدهی‌های خارجی دولت هم به ۲۳ میلیارد دلار رسیده که در حال حاضر باید سالانه ۸ میلیارد دلار از آن بازپرداخت شود.

همزمان با آفتاب نیوز، روزنامه دنیای اقتصاد نیز می‌نویسد که طلب صادرکنندگان کالا از دولت احمدی‌نژاد بابت جوایز صادراتی به ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است.

سایر بدهی‌های داخلی دولت، به استناد گزارش‌های خبرگزاری‌های داخلی این ارقام را نشان می‌دهند:

– مطالبات بازنشستگان: ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار.

– کسری پرداخت دولت به خزانه، بابت درآمدهای نفتی سال ۸۶ و ۸۷، جمعا ۸ میلیارد دلار.

– بدهی به بنیاد تعاون سپاه: ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار

– مطالبات شهرداری: ۷۰۰ میلیون دلار.

– بدهی به بنیاد شهید و آستان قدس رضوی: ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار.

جمع این ارقام نشان می‌دهد که بدهی دولت به ۱۴۰ میلیارد دلار رسیده است. دولت، ضمنا در سال جاری ۶ میلیارد دلار و در سال آینده ۱۳ میلیارد دلار کسری بودجه خواهد داشت.

جواد طالعی

تحریریه: بهمن مهرداد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates