05.09.2010

مأموریت رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در ترکیه: تلاش براي نصب سپر موشكي ضدايراني

عصرایران: آمریکا مدعی است که برای مقابله با آنچه که تهدید موشکی ایران می خواند ، سیستم های دفاع ضد موشکی را در کشورهای مجاور ایران از جمله ترکیه مستقر می کند .
دریاسالار مایکل مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز گذشته (جمعه) برای دیدار با مقامات نظامی و سیاسی آنکارا راهی ترکیه شد .

به گزارش عصر ایران و به نقل از رسانه های ترکیه ماموریت اصلی ژنرال مولن در این سفر ، گفتگو با همتایان ترک خود درباره همکاری دولت آنکارا در خروج نیروهای آمریکایی ازعراق است .

ایالات متحده آمریکا از روز چهارشنبه (اول سپتامبر) به ماموریت نظامی خود در عراق پایان داد و ظاهرا واشنگتن از ترکیه می خواهد تا تمهیداتی را برای خروج برخی ادوات نظامی آمریکا از عراق از خاک ترکیه فراهم کند .

روزنامه ” ملیت ” چاپ استانبول روز گذشته در گزارشی نوشت که مولن علاوه بر موضوع همکاری ترکیه در خروج ادوات نظامی آمریکا از عراق ، با همتایان ترک خود موضوع استقرار سیستم دفاع موشکی آمریکا در خاک ترکیه را نیز بررسی می کند .

آمریکا مدعی است که برای مقابله با آنچه که تهدید موشکی ایران می خواند ، سیستم های دفاع ضد موشکی را در کشورهای مجاور ایران از جمله ترکیه مستقر می کند .

مقامات ترکیه هنوز نظر رسمی و قطعی خود را در خصوص استقرار سامانه دفاع ضد موشکی در خاک این کشور اعلام نکرده اند .

ترکیه در ماه های گذشته روابط سردی با واشنگتن و تل آویو داشته است و حمله اسراییل به ناوگان آزادی غزه و نیز رای منفی ترکیه به قطعنامه تحریم ایران در شورای امنیت ملل متحد ، روابط ترکیه با دو متحد سنتی خود را به طور بی سابقه ای تحت الشعاع قرار داده است .

مولن در سفر به آنکارا با ژنرال “ایشیک کوشانر” رییس جدید ستاد ارتش ترکیه و نیز با وجدی گونول وزیر دفاع این کشور دیدار و گفتگو کرد . در این دیدارها علاوه بر دو موضوع فوق مساله درخواست آمریکا از ترکیه برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان و نیز مانور های دسته جمعی ناتو و حضور یا عدم حضور اسراییل در این مانورها جزء مسایلی بوده است که در گفتگوهای مولن با همتایان ترک خود مورد بررسی قرار گرفته است .

آمریکا در اکتبر سال گذشته میلادی به دلیل عدم صدور مجوز ترکیه برای حضور ناوگان هوایی اسراییل در مانور عقاب آناتولی بر فراز آسمان ترکیه این مانور سالانه هوایی در خاک ترکیه را لغو کرده بود .

در آن زمان رسانه های ترکیه به نقل از منابع آگاه آمریکایی نوشتند که مقامات نظامی آمریکا به همتایان ترک خود گفته اند که در صورتی که اسراییل در مانورهای سالانه ناتو در خاک ترکیه شرکت نکند ، آمریکا نیز از حضور در این مانورها خودداری خواهد کرد .

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates