06.03.2009

دلال محبت: گزارش CNN از مرکز همسریابی ایرانی با مدیریت یک روحانی

عصرایران: صبح یک روز پنج شنبه احمد با دلواپسی در اتاق انتظار موسسه امین نشسته بود. حجت الاسلام ساوالان پور اردبیلی بین او و یک بانوی جوان قرار ملاقات گذاشته بود. آیا این دختر می توانست همانی باشد که احمد می خواهد؟

عصر ایران؛ وحید جعفریان- «احمد»، جوان لیسانسه ایرانی نتوانسته است همسر مناسبی برای خود بیابد. از این رو این جوان 27 ساله ساکن تهران به یک بنگاه حرفه ای همسریابی رو آورده است. او می گوید: “من در جستجوی عشقی بادوام هستم.”

آنچه غیرطبیعی به نظرمی رسد آن است که واسطه ازدواج احمد شخصی است که یک عمامه و ردا بر تن کرده و می توان او را اولین روحانی در ایران به حساب آورد که با تاسیس یک موسسه همسریابی، جوانان را به ازدواج هم درمی آورد.

حجت الاسلام «جعفر ساوالان پور اردبیلی» صاحب این موسسه همسریابی می گوید: “جوانان متقاضی اولین بار که به ما مراجعه می کنند اظهار شگفتی می نمایند اما بعد که با نگاه دقیق تری می نگرند، می گویند چون طرف (واسطه ازدواج) یک روحانی است ما به او اطمینان می کنیم.”

ساوالان پور اردبیلی حدود 10 سال قبل زمانی که مشغول تدریس در دانشگاه تهران بود واسطه ازدواج دو جوان شد. در آن زمان یکی از دانشجویان او خاطرخواه کس دیگری بود بنابراین حجت الاسلام اردبیلی ترتیب ملاقات این دو نفر را فراهم کرد و چند ماه بعد آن دو با هم ازدواج کردند.

سپس این روحانی و همسرش اقدام به تاسیس «موسسه بین المللی فرهنگی خانواده امین» کردند که جوانان را در یافتن همسر مناسب یاری می کرد.

تحت قوانین ایران تعاملات اجتماعی بین جنس های مخالف محدود است. حجت الاسلام اردبیلی در این باره می گوید: “شما نمی توانید در ملاعام دنبال کسی بیفتید و به او بگویید که آیا شما مایل به زندگی با من هستی؟!”

وی می افزاید: “این موضوع به ویژه در مورد زنان صادق است که عمدتاً از هیچ حقی برای انتخاب شوهر خود برخوردار نیستند اما در موسسه ما زنان این حق را دارند که انتخاب کنند.”

صبح یک روز پنج شنبه احمد با دلواپسی در اتاق انتظار موسسه امین نشسته بود. حجت الاسلام اردبیلی بین او و یک بانوی جوان قرار ملاقات گذاشته بود. آیا این دختر می توانست همانی باشد که احمد می خواهد؟

احمد حدود صد دلار به موسسه پرداخت کرده و یک عکس و اطلاعات شخصی خود را تحویل داده است. در ازای آن او اجازه دارد به اطلاعات هزاران متقاضی دیگر (دختران) دست پیدا کند.

روال کار اینگونه است: زمانی که متقاضی با دیدن عکس ها و اطلاعات فرد دیگری او را انتخاب می کند حجت الاسلام اردبیلی بین آن دو در محیطی خارج از موسسه قرار ملاقات می گذارد. متقاضیان پس از این ملاقات باید گزارش کاملی از آن را به موسسه ارائه کنند.

سومین ملاقات متقاضیان ازدواج در خارج از موسسه بدون حضور ناظر صورت می گیرد. اگر کارها خوب پیش برود اردبیلی ترتیب ملاقات خانواده ها را فراهم می آورد و و سپس دختر و پسر پیوند مشترک خود را آغاز می کنند.

حجت الاسلام اردبیلی با اشاره به حرفه خود می گوید: “احساس خوبی از این کار به ما دست می دهد چرا که به بشریت خدمت می کنیم.”

به گفته این روحانی، موسسه متبوع وی در طول 10 سال گذشته پذیرای بیش از 50 هزار متقاضی بوده است. او می گوید: “از این تعداد بیش از 2 هزار زن و مرد به ازدواج هم درآمده اند و حتی یک طلاق هم رخ نداده است.”

حجت الاسلام اردبیلی با ستودن تیم 10 ده نفره اش که خدمات مشاوره پس از ازدواج را حتی در مورد راه های درمان بیماری های جنسی به زوج ها ارائه می دهند می گوید: “هدف ما کاستن از طلاق و ایجاد یک بنیان قوی برای خانواده هاست.”

وی در سایت خود به آدرس www.ardabili.com ، اطلاعات برخی از ازدواج های موفق که حاصل تلاش موسسه متبوعش است را عرضه کرده است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates