29.09.2010

خانواده شهدای حوادث کهریزک، 2 افسر محکوم به اعدام را بخشیدند

آفتاب: خانواده 3 شهید حوادث کهریزک ضمن تقدیر از پیگیری‌ها و دستورات مقام معظم رهبری و با تشکر از لغو مصونیت قضایی 3 متهم قضایی از سوی قوه قضائیه، گذشت خود از قصاص 2 مجری محکوم به اعدام این جنایت را اعلام و خواستار آن شدند که اراده جدی و اخلال ناپذیر نظام برای پیگرد و مجازات آمران این جنایت نیز به‌زودی محقق شود.

آفتاب: اولیای دم محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر که در پی تخلفات صورت گرفته از سوی برخی افراد بعد از حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات سال گذشته در بازداشتگاه کهریزک به شهادت رسیدند، دو افسر نگهبان نیروی انتظامی که در همین ارتباط در دادگاه نظامی عامل قتل و مجرم شناخته شده و به قصاص نفس محکوم شده‌اند را، مورد بخشش قرار دادند.

خانواده 3 شهید حوادث کهریزک ضمن تقدیر از پیگیری‌ها و دستورات مقام معظم رهبری و با تشکر از لغو مصونیت قضایی 3 متهم قضایی از سوی قوه قضائیه، گذشت خود از قصاص 2 مجری محکوم به اعدام این جنایت را اعلام و خواستار آن شدند که اراده جدی و اخلال ناپذیر نظام برای پیگرد و مجازات آمران این جنایت نیز به‌زودی محقق شود.

اولیای دم محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی‌فر که در پی تخلفات صورت گرفته از سوی برخی افراد خودسر بعد از حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات سال گذشته در بازداشتگاه کهریزک به شهادت رسیدند، دو افسر نگهبان نیروی انتظامی که در همین ارتباط در دادگاه نظامی عامل قتل و مجرم شناخته شده و به قصاص نفس محکوم شده‌اند را، مورد بخشش قرار دادند.

متن کامل بیانیه این خانواده‌ها که صبح امروز تحویل دادگاه نظامی و مقامات قضایی شد، چنین است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف ایران

اکنون بیش از یک سال از فاجعه اسفناک و جنایت‌بار بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک می‌گذرد و برای ما که فرزندان عزیزتر از جانمان بی‌رحمانه و با سنگدلی آمران و عاملان این جنایت، به‌طرزی مظلومانه و در اوج غربت به فیض شهادت نائل شدند، روزها و شب‌های سخت و توان‌فرسایی سپری گشت. زمان نه تنها مرهمی براین داغ بنیان‌افکن نگذاشته است بلکه سوز جانگداز فقدان فرزندان‌مان بر تن و روان رنجور خانواده‌ها زخمی کهنه و دردی روزافزون وارد می‌کند.

خدا را شاهد می‌گیریم که پافشاری ما بر احقاق خون فرزندان‌مان و اجرای عدالت درباره بانیان جنایت نه از سر کینه‌توزی و نه به خاطر انتقام‌جویی است بلکه کورسوی نگاه نیمه‌جان فرزندان‌مان در لحظات وداع برای پایمال نشدن خون آنان و نجات دیگر فرزندان ملت که فرصتی برای احیای حقوق خود نمی‌یابند دین بزرگی برعهده ما گذاشته است که مکلف به ادای آن هستیم.

این روزها که کشورمان عطر آگین یاد و نام شهیدان گلگون کفن دفاع مقدس است از یک‌طرف بر خود می‌بالیم که فرزندان‌مان نیز مظلومانه به شهادت رسیدند و بلکه اگر رزمندگان عزیزمان در مصاف با یزیدیان صدامی و دشمنان خارجی و با آگاهی از سبعیت و خون‌خواری دشمن به استقبال شهادت می‌رفتند که خود هنر مردان خداست، ولی فرزندان مظلوم ما با اعتماد به مسئولین نظام و بدون هیچ آگاهی، دریک حرکت غافلگیرانه و با وحشیانه‌ترین ضربات بعضی از هموطنان خود در بازداشتگاهی داخلی از آب و حتی هوا نیز محروم شدند و این عمق تاریک یک جنایت خون‌بار است که لکه ننگی گشت و نظام را با یک چالش جدی مواجه کرد. لذا پدران و مادران شهیدپرور و خانواده‌های عزیز معظم شهدا در این ایام خوب درد ما را درک می‌کنند و ما هم خدا را سپاس می‌گوییم که صبری عظیم و بصیرتی عمیق عنایت فرمود و نگذاشت در مقابل این مصیبت بزرگ بلغزیم.

هموطنان دلسوز و بردبار

در طول یک سال گذشته که با تمام توان و بهره‌گیری از کلیه مسیرهای مشروع و قانونی در پی احقاق حق و خونخواهی فرزندان‌مان بودیم با دو نوع برخورد در دستگاه‌های مسئول مواجه شدیم. بخش قابل توجهی از مسئولان که با همدردی، دلسوزی، صداقت و امانت‌داری ما را در این مسیر دشوار همراهی و حمایت کردند و با صبر و تحمل فشارها و مشکلات، در پی اجرای عدالت و به سرانجام رسانیدن پرونده بودند، و گروهی اندک از صاحبان قدرت، مسئولیت و رسانه که در پی سرپوش نهادن بر این جنایت هولناک و رهاندن آمران و عاملان اصلی آن از چنگال عدالت بودند، و شاید این تاخیر، نتیجه تلاش‌های اینان باشد اما یاری خدا وهمراهی گروه نخست از مسئولان، دشواری مسیر و تحمل نیش‌ها و دشنام‌های پنهان و پیدای گروه دوم که نمکی بر زخم عمیق و آتشی بر داغ جانگداز ما بود، را ممکن می‌ساخت.

مانع‌تراشی در راه عدالت، حمایت‌های پنهان و پیدا از آمران و عاملان اصلی جنایت و نشان صدارت و افتخار زدن بر سینه آنان توسط کسانی که از سفره شعار عدالت بهره‌مندند هیچ‌گاه از نگاه تیزبین افکار عمومی پوشیده نماند. اما با لطف الهی و همت مسئولان مربوطه، موانع و دیوارهای مرئی و نامرئی مصونیت که گرداگرد آمران و عاملان اصلی جنایت کشیده شده بود یکی پس از دیگری برچیده شد.

اکنون که دادگاه نظامی حکم مجریان این جنایت را صادر کرده و دو تن از آنان را محکوم به اعدام نموده است و مصونیت آمران قضایی این جنایت نیز لغو گردیده است، ما بر سر دو راهی ناگزیر به اتخاذ تصمیمی سرنوشت‌ساز هستیم. از یک‌سو بر اساس آیه شریفه «…أَنَّهُ منْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی الْأَرْضِ فکَأَنّما قَتَلَ النّاسَ جَمیعًا و مَنْ أَحْیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النّاسَ جَمیعًا… (سوره مائده آیه 32) » این جنایت در حکم کشتار تمامی مردم، و احیای حق و سد کردن راه تکرار آن در حکم نجات جامعه است و از سوی دیگر، براساس آیه شریفه«…فمَنْ عُفِیَ لَهُ مِنْ أَخیهِ شَیْءٌ فاتِّباعٌ بِالْمَعْرُوفِ …(سوره بقره آیه 178)» در گذشتن از مجریان و عوامل دست چندم این جنایت به تقوی نزدیکتر است.

یکی از فلسفه های قطعی حکم الهیِ قصاص بازدارندگی از تکرار قتل نفسِ بی‌گناه و جلوگیری از ظلم صاحبان قدرت به مظلومان بی‌پناه است و بدون تردید، مجازات آمران بالانشین و بانیان این جنایت در تحقق این هدف مقدس موثرتر خواهد بود.

از این‌رو ما صاحبان خون به ناحق ریخته شده فرزندانمان، با گذشت از قصاص دو مجری این جنایت که محکوم به اعدام گردیده‌اند و تاکید بر اجرای سایر مجازا‌ت‌ها در مورد آنها بیش از پیش خود را در مسیر خونخواهی و پیگرد آمران و عاملان اصلی جنایت که مصونیت‌های رسمی و غیر رسمی آنها در حال فروریختن است، قرار خواهیم داد تا از یک‌طرف اثبات کنیم که انسان‌های حقیر، کم‌ظرفیت و انتقام‌جویی نیستیم که از قصاص و ریختن خون انسان‌هایی که ملعبه دست قانون‌شکنان خودسر بوده‌اند، لذت ببریم و خانواده‌های مستضعف و بی‌گناه آنها را نیز همچون خود داغدار کنیم و از طرف دیگر پیگیری‌های‌مان نیز برای اصلاح رویه‌ها درحد ممکن می‌باشد و نیک می‌دانیم که فرزندان ما با مظلومیت سرخ خود، چهره کریه عده‌ای سیاه‌روی را افشا کردند که البته این دست‌آورد کمی نیست و قطعا، شادی روح آنها نیز با همین تصمیم قرین است.

قانون‌گریزان و قانون‌شکنان قانون‌دان بدانند که زمان خود‌سری، قلدر‌مآبی و دست درازی به حقوق مردم و مظلومان سپری شده است و وابستگی به صاحبان قدرت و مناصب دولتی و حکومتی نیز نخواهند توانست مانع از اجرای عدالت و خوانخواهی مظلومان گردد که «إِنَّ رَبَّکَ لَبِالْمِرْصادِ».

در اینجا روی سخن ما با مسئولانِ به ظاهر متشرع و متدینی است که درپی مصلحت‌سنجی‌های ظاهری و منفعت‌طلبی‌های واقعی، تا کنون اگر نتوانسته‌اند مانع به نتیجه رسیدن این پرونده و اجرای عدالت شوند برای رهانیدن جنایت‌کاران و متخلفین حداکثر توان خود را در اخلال در پیشرفت پرونده به‌کار برده‌اند و با این توجیهات کودکانه که به پاس خدمات گذشته جنایت‌کاران یا جلوگیری از تضعیف نظام و سوء‌استفاده احتمالی دشمنان، اجرای عدالت درباره آمران و عاملان اصلی فاجعه کهریزک را به تاخیر انداخته‌اند در حالی که هیچ عاملی جز اجرای عدالت، به هر قیمت و درباره هر کس، نظام را تقویت نکرده و عامل حفظ آن نخواهد شد.

اکنون لغو مصونیت قضایی و تعلیق آمر و متخلفین قضایی جنایت کهریزک توسط دادگاه انتظامی قضات هر چند با تاخیر انجام شد اما گام بلندی در اجرای عدالت و بت شکنی در دستگاه قضایی محسوب می شود.این اقدام که حاصل زحمات طاقت فرسای 14 ماهه ده‌ها تن از قضات و کارشناسان شریف و سلیم دستگاه قضایی است که در برابر فشارها، توصیه‌ها، تهدیدها و تطمیع‌ها مقاومت کرده و عدالت را از قفس مصونیت‌های نامرئی و مصلحت‌سنجی‌ها رهاندند، فرصتی است که گام نهایی در محاکمه عادلانه، علنی و بدور از اعمال نفوذ این افراد برداشته شود تا این اقدام دستگاه قضایی مهر افتخاری بر پیشانی نظام و هشدار تکان‌دهنده به سایر قانون‌شکنان خودسر باشد که از اجرای عدالت در نظام اسلامی در امان نخواهند بود. این شیعیان ظاهری امام علی علیه السلام متوجه نیستند که در مصاف خواص و نور چشمی‌ها با عامه مردم، اگر رضایت عامه مردم رعایت شود خشم نور چشمی‌ها نسبت به اجرای قانون اثر ندارد ولی اگر رضایت نور چشمی‌ها بر خشم عامه ترجیح داده شود، آنگاه خشم عامه مردم بنیان نور‌چشمی‌ها را فرو خواهد ریخت.

در صورتی که این مسیر به نتیجه برسد و آمرین و عاملین اصلی جنایت هولناک کهریزک به مجازات خود برسند، پاسخی متقن به تبلیغات منفی علیه نظام درباره اجرای گزینشی عدالت خواهد بود و برای تمامی ستم دیدگان و مظلومان که حقوقشان پایمال شده و جز خدا حامی و پشتیبانی ندارند بشارتی خواهد بود که احقاق حق برای آنان یک آرزوی دست نیافتنی نیست و با همت و پایداری در مسیر قانونی و شرعی می توان ناممکن را ممکن ساخت و ظالم را در هر جایگاهی به محکمه عدالت کشید.

اما آن‌‌چه که در این ایام شاهد آن هستیم حرکات ایذایی و دست و پا زدن آمران اصلی جنایت کهریزک برای فرافکنی و مصون نگاه داشتن خود از چنگال عدالت است.

بیانیه‌هایی که به قلم آمران و به نام مجریان قضاییِ جنایت منتشر می‌شود بیش از آنکه هدف اصلی که فرافکنی جرم و رهایی از پیگرد قضایی است را برای آنان به همراه داشته باشد، نشان دهنده عمق سوء‌نیت و ارتکاب آگاهانه آنها به جرم می‌باشد.

به‌کارگیری عناوینی چون اراذل و اوباش و اشرار چاقوکش و قمه‌کش برای جوانان بی‌گناه و بی‌پناهی که بدون دست زدن به هیچ اقدام خشونت‌آمیز دستگیر شده و با تحقیقات صوری و غیرقانونی به شکنجه‌گاه کهریزک منتقل شده‌اند، بیش از پیش عمق کینه‌توزی و اصرار بر ارتکاب این جنایت را نشان می‌دهد.

آیا آمری که بیانیه مذکور را منتشر کرده است و بازپرس جزئی که آن را امضا کرده نمی‌دانند که شکنجه‌گاه کهریزک هیچ‌گاه بازداشتگاه قانونی نبوده و مطابق با قانون کلیه بازداشتگاه‌های رسمی باید توسط سازمان زندان‌ها اداره شوند و این سازمان به‌صورت رسمی و بارها اعلام کرده که هیچ نقشی در تاسیس و اداره شکنجه‌گاه کهریزک نداشته است؟

آیا رفع مسئولیت از کسی که بنا به گزارش رسمی کمیته تحقیق مجلس شورای اسلامی، آمر اصلی انتقال قربانیان به کهریزک بوده است در این بیانیه و انداختن تمامی مسئولیت به گردن بازپرس، معاون امنیت و نیروی انتظامی، خود نشان دهنده سناریو‌سازی آمر اصلی برای رهایی از چنگال عدالت نیست؟

آیا انکار اظهارات رسمی دادستان کل کشور، دبیر شورایعالی امنیت ملی و اعضای کمیته تحقیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر ابلاغ نظر صریح رهبر معظم انقلاب مبنی بر انتقال بازداشت شدگان 18 تیر از کهریزک به اوین به دادستان سابق تهران ادامه همان مسیری نیست که به شهادت 4 تن و آسیب دیدن ده‌ها تن بی‌گناه انجامید.

آیا استناد به قرار منع تعقیب اولیه قابل اعتراض صادر شده توسط یکی ازشعب دادسرای کارکنان دولت بدون رسیدگی دقیق و حتی اعتراف به مطالعه نکردن پرونده اصلی کهریزک در دادسرای نظامی نیروهای مسلح در رای صادره، نشان دهنده تداوم تلاش برای اعمال نفوذ در جهت به نتیجه نرسیدن این پرونده نیست. آیا دستیار وقت دادستان قبلی تهران که اعلام می‌کند هیچ آمر و آمرینی وجود نداشته‌اند فراموش کرده که خودش مامور اجرای حکم آمر بوده است یا اینکه فریب افکار عمومی ولو برای چند صباح ذره ای از سنگینی این جرم می‌کاهد؟! آقایانی که سال‌ها زمام امور قضایی یک کلان شهر را بر عهده داشته‌اند به مصداق (آن را که حساب پاک است ازمحاسبه چه باک ) چرا عجولانه فرار به جلو می‌کنند. چرا صبر نمی‌کنند که در دادگاه پاسخ دهند و می‌خواهند که افکارعمومی را به بازی بگیرند. مگر همین آقایان یک سال پیش در همین جراید اعلام نمی‌کردند (به دروغ و فریبکاری) که بیماری مننژیت باعث قتل این مظلومان شده است؟ آیا نظر پزشک قانونی را گرفته بودند؟ و از همه اینها مهم‌تر فرض بر اینکه از این محاکمه فرار کنند آیا از حکومت خدا هم می‌توانند فرار کنند؟ آیا در شب‌های جمعه‌ای که دعای کمیل می‌خوانیم لا یمکن الفرار من حکومت را درک می‌کنیم؟

اگر آمر اصلی قضایی و آمران سیاسی و امنیتی جنایت هولناک کهریزک معتقد به بی‌گناهی خویش و قانونی بودن اقدامات‌شان هستند، چرا به جای استقبال از حضور درمحکمه و بیان ادله و دفاعیات خویش در برابر دادگاه و افکار عمومی در پی فرافکنی، جنگ روانی و فریب افکار عمومی هستند؟

به هر تقدیر، ما خانواده‌های شهدای جنایت کهریزک با اعلام گذشت خود از قصاص دو مجری محکوم به اعدام این جنایت و تاکید بر اجرای سایر مجازات‌ها در مورد ایشان ضمن تشکر از لغو مصونیت قضایی صورت گرفته خواستار اراده جدی و اخلال ناپذیر نظام برای پیگرد و مجازات آمران قضایی، سیاسی، نظامی و امنیتی این جنایت هستیم.در این رهگذر ضمن سپاس از رهبر فرزانه انقلاب که از همان ابتدای این جنایت تاکنون همواره در جلسات عمومی و خصوصی بر محاکمه و مجازات همه عاملان و آمران تاکید کرده‌اند و فرمودند اگر جرمی ثابت شود، برای هیچ‌کس حاشیه امنی وجود ندارد سپاس‌گزاریم، ضمن اینکه اطمینان داریم که با تحقق عدالت و اصلاح رویه‌ها علاوه بر اینکه نظام مصونیت خواهد یافت آیندگان این پیگیری‌های عدالتخواهانه را تحسین خواهند کرد.

و العاقبه للمتقین
خانواده شهدای کهریزک (اولیای دم)

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates