21.10.2010

فشار روزافزون آمریکا بر ترکیه برای تحریم ایران

فرارو: معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد ترکیه با بیان این‌که آمریکا فشار زیادی برای تحریم ایران بر ترکیه وارد کرده است عنوان کرد که در همین راستا در تاریخ 17 اکتبر به واشنگتن سفر می کنم تا مذاکراتی را با مقامات کاخ سفید انجام دهم.

به گزارش مهر به نقل از لس آنجلس تایمز، “علی بابا جان” گفت: «در حالیکه بسیاری از شرکت های اروپایی، روسی، و چینی هنوز به فعالیت های همه جانبه تجاری خود با ایران و یافتن درهای جدید تجاری ادامه می دهند این برای تجار ترکیه عاقلانه نخواهد بود تا روابط تجاری خود با ایران را قطع کنند.»

وی با این حال تصریح کرد هر چند دولت ترکیه مخالف تحریم های یک جانبه آمریکا علیه تهران است اما شرکت های ترکیه در تصمیم گیری برای پیروی از تحریم ها علیه ایران و کاهش تجارت با این کشور آزادند.

این در حالی است که روز گذشته رسانه ها از سفر سه روزه “استیورات لوی”معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی به این کشور با هدف گقتگو درباره برنامه هسته ای ایران خبر دادند.

پیشتر نیز در تاریخ 12 مهر وزیر دولت ترکیه در امور تجارت خارجی در سوریه اعلام کرد آنکارا از تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران پیروی نمی کند.

“ظفر کاگلایان” که برای شرکت در دومین نشست شورای همکاریهای راهبردی سوریه – ترکیه به دمشق سفر کرده بود اعلام کرده بود ترکیه از تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت می کند، اما با این وجود تحریمهای یک جانبه آمریکا علیه ایران شامل ما نمی شود و آنکارا از آن تبعیت نمی کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره فشارهای وارده بر بانکهای ترکیه از سوی آمریکا برای قطع روابط با ایران نیز گفت: «گروهی از آمریکا به آنکارا آماده و مذاکراتی را با بانکهای ترکیه انجام داده اند. آنها با من ملاقات نکرده اند و این در حالی است که من مسئول مستقیم هماهنگی بانک ها هستم. فشار زیادی در این رابطه از سوی آمریکا به ترکیه وارد می شود و در همین راستا در تاریخ 17 اکتبر به واشنگتن سفر می کنم تا مذاکراتی را با مقامات کاخ سفید انجام دهم.»

وزیر دولت ترکیه در امور تجارت جهانی افزود بر اساس تحریمهای شورای امنیت فقط صادرات سلاح و موشک به ایران ممنوع است، اما تحریمهای آمریکا حتی صادرات غذای کودک را نیز به تهران ممنوع کرده است. ترکیه از قوانین شورای امنیت پیروی می کند، اما تصمیمات اتخاذ شده از سوی ایالات متحده مربوط به این کشور بوده و ترکیه شامل آن نمی شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates