09.11.2010

آژانس: ایران همکاری کافی نکرده است

بی‌بی‌سی: یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با تسلیم گزارش سالانه آژانس به ۱۹۲ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار همکاری کامل تهران با بازرسان این آژانس شد.

وی به مجمع عمومی گفت: “ایران همکاری لازم را برای تایید صلح آمیز بودن کلیه فعالیت های اتمی خود مبذول نکرده است.”

اسحاق آل حبیب، یکی از دیپلماتهای ایران در مقر سازمان ملل متحد، این اظهارات را “غلط و گمراه کننده” خواند.

وی گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی جزئیات فعالیت های هسته ای ایران را منتشر کرده و این حاکی از دسترسی کامل بازرسان به کلیه مواد هسته ای در ایران است.

او افزود ایران در انتظار دیدن حسن نیت سایر طرفها برای گفتگوهای اتمی است.

در همین حال ترکیه ابراز آمادگی کرده است که میزبانی دور بعدی گفتگوهای ایران و گروه پنج به علاوه یک را بر عهده داشته باشد.

ایران اتهام کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند و می گوید حاضر نیست از حق قانونی خود برای غنی سازی اورانیوم چشم بپوشد.

برخی کارشناسان معتقدند از هنگام ریاست یوکیو آمانو در سال گذشته لحن آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران تندتر شده است.

ایران آژانس را متهم کرده تحت تاثیر فشارهای کشورهای غربی قرار گرفته است.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه گفت تهران حاضر به مذاکره درباره تبادل سوخت است و ترکیه محل مناسبی برای این گفتگوهاست.

پس از آن عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه که در بریتانیا بسر می برد روز دوشنبه گفت این کشور “بزودی” میزبان این مذاکرات خواهد بود.

وی افزود این گفتگوها برای اعتمادسازی بین دو طرف و حل دیپلماتیک اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران مهم خواهد بود.

آقای گل در واکنش به اظهارات اخیر اسرائیل در مورد لزوم توسل به تهدید نظامی علیه ایران،گفت که ترکیه مایل نیست جنگ دیگری در منطقه رخ دهد و باید با ابزارهای دیپلماتیک چالش کنونی را حل کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در ملاقات با جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود که تنها تهدید به یک اقدام نظامی جدی علیه ایران می تواند برنامه های اتمی این کشور را متوقف کند.

اما رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا در واکنش گفت تحریم اقتصادی ایران بسیار بیش از آنچه پیش بینی می شد موثر بوده و واشنگتن معتقد به ادامه رویکرد سیاسی و اقتصادی کنونی علیه تهران است.

وی گفت: “من با این (دیدگاه) مخالفم که فقط یک تهدید نظامی، ایران را مجبور می کند به برنامه تسلیحاتی اتمیش پایان دهد.”

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates