15.11.2010

رزمايش پدافند هوایی برای حفاظت از تاسیسات اتمی

دویچه‌وله:واکنش ایران به افزایش فشارهای بین‌المللی رونمایی از “تسلیحات جدید” و انجام رزمآیش‌های تبلیغاتی گسترده است. در هفته جاری نیز رزمایش پدافند هوایی دیگری در نزدیکی تاسیسات اتمی کشور از سوی نیروهای مسلح برگزار خواهد شد.

در پی افزایش فشارهای جهانی و انزوای فزاینده ایران، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء خبر از یک رزمايش جدید از روز سه‌شنبه (۲۵ آبان / ۱۶ نوامبر) به مدت پنج روز در سراسر کشور داد.

سرتیپ احمد میقانی در نشستی خبری گفت که این رزمایش با نام “مدافعان آسمان ولایت ۳” نشانگر آمادگی دفاعی ایران در برابر« حملات هوایی دشمن» خواهد بود. میقانی گفت : «پیام این رزمایش برای کشورهای دوست و منطقه پیام صلح و امنیت است و ما می‌گوييم آماده جنگ باش، اگر طالب صلحی.»

این رزمایش در حالی اجرا می‌شود که برخی محافل سیاسی در آمریکا و اسراییل خواهان پیگیری جدی گزینه نظامی علیه ایران هستند. در هفته پیش لیندسی گراهام، سناتور بانفوذ جمهوری‌خواه، به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، توصیه کرد که درباره حمله نظامی گسترده به ایران برنامه‌ی مشخصی را تهیه کند.

به گفته این سناتور آمریکایی هدف حملات نباید تنها تاسیسات اتمی ایران، بلکه نابودی توان نظامی ایران باشد.
میقانی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء را « اولین خاکریز» خواند و نقش استراتژیک این قرارگاه را، در صورت حمله‌ای احتمالی، برجسته کرد. به گفته این فرمانده‌ی ارتش، تاکنون «پنج تمرین تاکتیکی در مناطق مختلف کشور از جمله تهران، فردو، نطنز، بوشهر و اصفهان» اجرا شده که «هر کدام از آنها مانند یک نبرد حقیقی منطقه‌ای» بوده است.

برگزاری این تمرینات تاکتیکی در مناطقی که تاسیسات اتمی ایران مستقر هستند، نشان از نگرانی واقعی مسئولان نظامی جمهوری اسلامی دارد. منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در نشستی در روز یک‌شنبه (۱۶ آبان/ ۷ نوامبر) درتهران در واکنش به اظهارات گراهام، سناتور آمریکایی، گفت: «نباید حرف این سناتور را جدی گرفت. او خواسته شوخی کند.»

به گفته تحلیل‌گران سیاسی، دو برخورد سیاسی با تهدیدات نظامی در جمهوری اسلامی مشاهده می‌شود. در حالی‌که برخی محافل سیاسی ایران نگرانی عمیق خود را از رویارویی نظامی پنهان نمی‌کنند، گروهی دیگر گزینه نظامی را در شرایط فعلی ناممکن می‌دانند. احمدی‌نژاد به این گروه تعلق دارد.

جنبه تبلیغی رزمایش
گرچه فرمانده‌هان ارتش با واقع‌بینی بیشتری نسبت به مقامات سیاسی توان و امکانات نظامی کشور را تحلیل می‌کنند، اما آنان نیز از بعد تبلیغی مانورهای نظامی بخوبی آگاهی دارند.

سرتیپ میقانی درباره ادعاهایی مبنی بر ساخت سامانه موشکی در همترازی با موشک‌های “اس۳۰۰” روسی گفت: «در حال حاضر سامانه برد بلند را داخل کشور طراحی کرده‌ایم ولی اینطور نیست که بگوییم این سامانه همان “اس۳۰۰” است.»

به گفته میقانی، رزمایش کنونی در سه مرحله به اجرا گذاشته خواهد شد، که از «تشدید جنگ روانی و فعالیت‌های شناسایی دشمن» شروع شده و با «حمله انبوه موشکی و هوایی» خاتمه خواهد یافت. در سناریوی جنگی این فرمانده ارتش، سخنی از تلفات انسانی و آسیب‌‌های احتمالی به زیرساخت‌های کشور در میان نیست.

میقانی بر این باور است که تمامی سامانه‌های پدافند موشکی در ایران بهینه شده‌اند و سیستم رادار و ردیابی دشمن نیز تحولی کیفی نسبت به گذشته پیدا کرده است. میقانی در این زمینه گفت: «تاکنون حداکثر برد رادارهای ما ۴۰۰ کیلومتر بود، ولی امروز با ساخت رادارهایی با برد سه هزار کیلومتر به تحول بزرگ دست پیدا کرده‌ایم.»

میقانی: حزب‌الله جلوه‌ای از قدرت ایران است
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا مدعی شد که «رژیم صهیونیستی [اسراییل] در حد و قواره‌ای نیست که بخواهد تهاجمی علیه کشور ما انجام دهد و تهدیدی برای ما باشد».

با توجه به تهدیدهای مستمر احمدی‌نژاد علیه اسراییل و خواست آشکار نابودی این کشور، رهبران اسراییل از دستیابی تهران به تسلیحات هسته‌ای دوچندان هراس داشته و از هیچ فرصتی برای متوقف ساختن فعالیت‌های اتمی ایران کوتاهی نمی‌کنند.

نتانیاهو در سفر اخیر خود به آمریکا بار دیگر به گزینه نظامی علیه ایران اشاره کرد. سیاستمداران احزاب مختلف اسراییلی ایران را تهدیدی جدی برای خود به شمار می‌آورند. شیمون پرز، رئیس‌جمهور اسراییل، اخیراَ اعلام کرد که «رویارویی آتی این کشور با ایران خواهد بود».

میقانی درباره این رویارویی احتمالی گفت: اسراییلی‌ها «حتا در درگیری با حزب‌الله لبنان که تنها جلوه‌ای از قدرت ماست، ناتوان ماندند، و حالا چطور می‌خواهند برای ما تهدیدی محسوب شوند؟»

کارشناسان نظامی توان نیروهای هوایی ایران را محدود دانسته و سیستم رادار ایران را قدیمی و ناکارآمد ارزیابی می‌کنند. نیروی هوایی ایران دارای جنگنده‌های قدیمی آمریکایی از دوران پیش از انقلاب و تعدادی هواپیمای سوخو و میگ روسی است که توان رزمی آنها در یک درگیری جدی نظامی پیشاپیش قابل برآورد است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates