15.11.2010

مجلس احمدی‌نژاد را از ریاست مجمع عمومی بانک مرکزی برکنار کرد

کلمه: با پیشنهاد محمدرضا باهنر و رأی موافق اکثریت مجلس، محمود احمدی‌نژاد از ریاست مجمع عمومی بانک مرکزی ایران کنار گذاشته شد.

به گزارش مهر، مصوبه جدید مجلس همچنین اختیار انتصاب رئیس کل بانک مرکزی و قائم‌مقام وی که پیش از این در اختیار رئیس‌ دولت بود را از او سلب کرده و از این پس اعضا مجمع عمومی بانک، رئیس کل و قائم مقام وی را تعیین میکنند.

پیشنهاد تغییر ترکیب و نحوه انتخاب مجمع عمومی بانک مرکزی از سوی محمدرضا باهنر، از نمایندگان اصو‌لگرای مجلس شورای اسلامی مطرح شد که با ۱۰۶ رای موافق، ۸۵ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع با موافقت نمایندگان روبه‌رو شد.

بر اساس مصوبه جدید، رئیس دولت از ریاست مجمع عمومی کنار گذاشته شد و دادستان کل کشور و رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به همراه هفت اقتصاددان به ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی اضافه شدند.

محمود بهمنی به عنوان نماینده دولت و رئیس کنونی بانک مرکزی و از مخالفان تصویب این پیشنهاد در این جلسه گفت: «این پیشنهاد استقلال بانک مرکزی را خدشه‌دار خواهد کرد و ورود ۷ نفر از بخش خصوصی در برابر ۴ نفر نماینده دولت در این مجمع به صلاح اقتصاد و کشور نیست.»

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این مخالفت اظهار داشت که «این افراد نمایندگان بخش خصوصی نیستند و اقتصاددادن‌های باتجربه‌ای هستند که توسط دولت معرفی و توسط مجلس تأیید می‌شوند.»

موافقان پیشنهاد محمدرضا باهنر، تصویب این پیشنهاد را «جهشی برای مستقل کردن بانک مرکزی از دولت و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از وابستگی این بانک به دولت» توصیف کرده‌اند.

محمدرضا باهنر «تلاش برخی کشورهای غربی در مصادره اموال این بانک به عنوان اموال دولتی» را یکی از دلایل تغییر ترکیب کنونی دانست و گفت: «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باید مستقل از دولت باشد.»

وی در خصوص کنار گذاشتن احمدی نژاد نیز افزود: «از آنجا که دولت‌ها به صورت دستوری، کسری بودجه خود را با استقراض از بانک مرکزی تامین می‌کنند بهتر است سیاست‌های پولی کشور از سیاست‌های مالی جدا شود.»

محمدرضا باهنر پیش از این گفته بود: «نقشه راه را مجلس طراحی و تدوین می‌کند و دولت موظف است به دنبال مجلس حرکت کند.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates