11.03.2009

احتمال ارسال نامه اوباما به سید علی چلاق

فرارو: روزنامه آمریکایی بوستون گلوب از احتمال ارائه یک پیشنهاد بزرگ دیپلماتیک آمریکا به ایران در قالب ارسال نامه ای به رهبر معظم انقلاب خبر داد.

به گزارش عصر ایران این روزنامه آمریکایی نوشت: “احتمال دارد دولت اوباما پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه یک پیشنهاد بزرگ دیپلماتیک به ایران ارائه دهد که این ابتکار در قالب نامه ای از جانب اوباما به آیت الله خامنه ای رهبر ایران مطرح خواهد شد.”

دو دیپلمات ارشد اروپایی که در جریان مذاکرات هفته های اخیر مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا در خصوص «تدوین سیاست جدید واشنگتن در قبال ایران» قرار دارند، با اعلام این خبر به بوستون گلوب اظهار داشتند: “این نامه با هدف آغاز مذاکرات آمریکا با ایران برسر برنامه هسته ای این کشور و همچنین مذاکره برسر نقش تهران در عراق و افغانستان به رهبری ایران ارسال خواهد شد.”

به نوشته بوستون گلوب در صورت ارسال این نامه، اولین تماس رسمی بین رئیس جمهور آمریکا و رهبری ایران از زمان قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در سال 1979 برقرار خواهد شد.

برپایه این گزارش مقامات وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه هرگونه اظهارنظر درباره طرح تغییر سیاست در قبال ایران را منوط به پایان بررسی های جاری دانستند. مقامات آمریکایی پیشتر گفته اند در حال بازنگری و بررسی سیاست های خارجی خود درمورد ایران هستند.

با این حال روز چهارشنبه رابرت وود جانشین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: “ما دست خود را به سوی دولت ایران دراز کرده ایم و امیدواریم که بتوانیم با این دولت درباره مسائل مختلف مذاکره کنیم. اما بخش زیادی از مسائل به ایران و تمایل این کشور برای مذاکره و همچنین خواست آن برای تغییر رفتارش در شماری از حوزه هایی که عامل نگرانی ماست بستگی دارد.”

به نوشته بوستون گلوب، مقامات آمریکایی پیش از این نشانه هایی از تمایل خود برای مذاکره با ایران را بروز داده اند که نمونه اخیر آن، اظهارات هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا درباره دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس افغانستان است.

با این حال برخی دیپلمات های اروپایی هشدار می دهند: یک تغییررویکرد بزرگ نسبت به ایران قبل از انتخابات آینده این کشور ممکن است موجب تقویت شانس احمدی نژاد برای پیروزی مجدد در انتخابات شود.

در عین حال سایرین معتقدند: مسکوت گذاشتن یک ابتکار دیپلماتیک از سوی آمریکا تا زمان انتخابات ایران حامل ریسک های بیشتری خواهد بود.

در همین حال شخص طرف مذاکره آمریکا در ایران نیز از مسائلی است که باعث دغدغه خاطر آمریکایی ها شده است به نحوی که دنیس راس، مشاور جدید وزیر خارجه آمریکا در امور خلیج فارس و آسیای جنوب غربی پیشتر طی مقاله ای در وال استریت ژورنال نوشته بود: “آیت الله خامنه ای تنها مقامی در ایران است که از قدرت تعلیق برنامه اتمی این کشور برخوردار است و بنابراین مذاکرات باید از طریق کانالی صورت گیرد که در نهایت به ایشان ختم شود.”

براساس این گزارش، دیپلمات های اروپایی که در نشست هفته های اخیر با مقامات وزارت خارجه آمریکا شرکت داشته اند می گویند: “آمریکایی ها ایده بازگشایی یک دفتر کنسولی در ایران را فعلاً مسکوت و به آینده موکول کرده اند.”

به گفته آنها بازگشایی این دفتر ممکن است عامل به راه افتادن تظاهرات ضدآمریکایی در ایران شده و اثرات این اقدام دیپلماتیک را به حداقل برساند.

انتشار خبر احتمال ارسال نامه از سوی دولت اوباما به رهبری ایران در حالی است که اوباما هنوز پاسخ نامه احمدی نژاد را نداده است. رئیس جمهور ایران پیش از این با ارسال نامه ای انتخاب اوباما به ریاست جمهوری آمریکا را به وی تبریک گفته بود.

اوباما پیش از این گفته است: “وی مایل به مذاکره با ایران است اما شاید احمدی نژاد طرف مذاکره نباشد.”

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates