03.12.2010

مصلحی: چند نفر از عاملان ترور فیزیکدانان دستگیر شده‌اند

بی‌بی‌سی: وزیر اطلاعات ایران، بار دیگر سازمان های اطلاعاتی آمریکا، بریتانیا و اسرائیل را به دست داشتن در ترور دو فیزیکدان ایرانی متهم کرد
حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، از دستگیری چند نفر به اتهام دست داشتن در سوء قصدهای دوشنبه گذشته به جان دو فیزیکدان این کشور خبر داد.

آقای مصلحی، روز پنجشنبه (یازدهم آذر – دوم دسامبر) همزمان با اعلام دستگیری این افراد، بار دیگر سازمان های اطلاعاتی آمریکا، بریتانیا و اسرائیل را به دست داشتن در ترور دو فیزیکدان ایرانی متهم کرد.

او بدون اشاره به مشخصات و تعداد بازداشت شدگان گفت که این افراد با همکاری سازمان های اطلاعاتی خارجی، در نظر داشتند که برنامه های دیگری نیز به اجرا در آورند اما “متوقف شده اند.”

دوشنبه گذشته (هشتم آذر)، هنگامی که مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی، راهی محل کار خود در دانشگاه بودند هدف سوء قصد قرار گرفتند که بر اثر انفجار یکی از این بمب‌ها آقای شهریاری کشته شد اما آقای عباسی جان سالم به در برد.

مقام های ایران در واکنش های اولیه به این سوء قصدها، ایالات متحده آمریکا، اسرائیل، سازمان اطلاعات بریتانیا، سازمان ناتو، کشورهای گروه ۵ + ۱، اتحادیه اروپا و معترضان به دولت بعد از انتخابات ریاست جمهوری را، به طور مستقیم یا غیر مسقیم در ارتباط با حمله به فیزیکدانان ایرانی متهم دانستند.

اظهارات آقای مصلحی در ارتباط با دستگیری افراد متهم به دست داشتن در این سوء قصدها، در حالی عنوان می شود که سعید جلیلی، سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران، خود را آماده می کند که برای از سرگیری گفتگوها با اتحادیه اروپا بر سر برنامه هسته ای ایران، به ژنو، پایتخت سوئیس، سفر کند.

اکنون خبر دستگیری کسانی که از “عاملان” این دو ترور معرفی شده اند، می تواند از سرگیری مذاکرات هسته ای میان ایران و غرب را که قرار است از هفته آینده آغاز شود، تحت تاثیر قرار دهد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates