09.12.2010

حملات اینترنتی به دو شرکت ویزا و مسترکارد

بی‌بی‌سی: مسترکارد یکی از مهم ترین کارت های اعتباری جهان است

خرابکاران اینترنتی به وبسایت های دو شرکت عظیم کارت های اعتباری، مسترکارد و ویزا، حمله کرده اند.

این حملات توسط گروهی از هکرها به نام “آنانیموس” انجام شده است. این هکرها قول داده اند شرکت هایی را که خدمات مالی خود به ویکی لیکس را قطع کرده اند هدف بگیرند.

ویکی لیکس یک سایت افشاگر است که از جمله اسناد دولت آمریکا را فاش می کند.

مسترکارد که به تازگی پردازش پرداخت ها به ویکی لیکس را متوقف کرده بود گفت که این حمله “هیچ اثری” بر توانایی مردم در استفاده از کارت هایشان ندارد.

وبسایت شرکت “ویزا” نیز دچار مشکلاتی شد. “آنانیموس” همچنین مسئولیت حمله به ویزا را به عهده گرفت.

اختلالات وبسایت شرکت ویزا بعدا برطرف شد و سخنگوی آن گفت که شبکه پردازش آن، که معاملات دارندگان کارت های اعتباری را رسیدگی می کند اکنون به طور عادی کار می کند.

یک شرکت پرداخت های مالی که به مسترکارد مرتبط است پیشتر در تماس با بی بی سی گفته بود که “خدمات مشتریانش کاملا قطع شده است.”

این شرکت به خصوص گفت که خدمات تصدیق هویت موسوم به “مسترکاردز سکیور کد” که در پرداخت های اینترنتی به کار گرفته می شود مختل شده است.

گروهی از خوانندگان بی بی سی نیز گفته اند که با پرداخت های آنلاین مشکل داشته اند. ابعاد این مشکلات هنوز معلوم نیست.

این شرکت در بیانیه ای گفت که درحال “پیشرفت های قابل توجهی” در بازگرداندن خدمات کامل به وبسایتش است.

در این بیانیه آمده است: “توانایی های اصلی ما در زمینه پردازش دستخوش قرار نگرفته و اطلاعات حساب های دارندگان کارت های اعتباری در خطر نیست.”

این شرکت افزود: “هرچند شاهد اختلال های محدود در بعضی از خدمات اینترنتی بوده ایم، دارندگان کارت های اعتباری می توانند به استفاده از آنها برای انجام معاملات امن در سراسر جهان ادامه دهند.”
سایر حملات

“آنانیموس” که ادعا کرد این حمله را انجام داده است یک شبکه غیرمنسجم از هکرهایی است که فعالیت اجتماعی دارند و به اصطلاح “هکتیویست” خوانده می شوند.

این گروه گفت که به چند هدف حمله کرده که از جمله شامل وبسایت دادستانی سوئد می شود.

شرکت آمریکایی “پی پل” (PayPal) که اخیرا ارسال مبالغ اهدایی به ویکی لیکس از طریق سایت اینترنتی خود را متوقف کرد نیز هدف قرار گرفته است.

اسامه بدیر، قائم مقام شرکت پی پل که به شرکت “ای بی” (ebay) وابسته است گفت وزارت خارجه آمریکا به شرکت آنها گفته است که ویکی لیکس در فعالیت های غیرقانونی دست دارد.

ویکی لیکس با انتشار هزاران سند و مدرک طبقه بندی شده، موجب خشم دولت آمریکا شده است.

هکتیویست ها همچنین با حملات اینترنتی خود، سایت دفتر دادستانی سوئد را که پرونده علیه جولیان آسانژ، موسس ویکی لیکس را مطرح کرده، برای ساعاتی غیر فعال کردند.

آنها گفته اند علیه سایت هایی که آنها را “ضد ویکی لیکس” خوانده اند، حملات اینترنتی انجام می دهند.

از دیگر مراکزی که هدف حمله قرار گرفته اند، بانک سوئیس است که دارایی های جولین آسانژ را مسدود کرده است.

پلیس لندن روز سه شنبه جولین آسانژ، موسس سایت ویکی لیکس را در ارتباط با اتهام تجاوز و رساندن آزار جنسی به دو زن در سوئد، دستگیر کرد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates