18.12.2010

غرب ناامید از مذاکره، مجازات های جدیدی علیه ایران اعمال می کند

رادیوفرانسه: اتحادیه اروپا و آمریکا با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران قصد مذاکره جدی برسربرنامۀ اتمی اش را ندارد، گفته اند پیش از حتا ملاقات ماه آینده دراستانبول مجازات های جدیدی علیه حکومت تهران اعمال می کنند که از نظردریاسالار مایکل مولن همچنان سرگرم ساختن بمب اتمی است.

منابع معتبر خبری در آمریکا اعلام کردند که این کشور و اتحادیۀ اروپا بر سر تعیین و اعمال مجازات های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر به توافق رسیده اند. نشریۀ اقتصادی وال استریت ژورنال با اعلام این خبر به نقل از منابع مطلع در دولت آمریکا تصریح کرده است که قدرت های غربی شکیبایی و تحمل خود را به دلیل وقت کشی های ایران از دست داده اند و به همین خاطر تصمیم دارند پیش از حتا نشست آیندۀ نمایندگان ایران و کشورهای عضو دائم شورای امنیت به اضافۀ آلمان در استانبول مجازات های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند. اتحادیه اروپا و آمریکا معتقدند که هدف تهران از شرکت در گفتگوها بر سر برنامۀ اتمی خود نه انجام مذاکرات جدّی که در حقیقت به دست آوردن وقت است. وال استریت ژورنال تصریح کرده است که مقامات ارشد آمریکا و همچنین انگلستان و فرانسه سه شنبه گذشته در پاریس با یکدیگر دیدار و بر سر لزوم اعمال مجازات های جدید علیه تهران با یکدیگر به توافق رسیدند. قدرت های غربی هنوز توضیحی در مورد ماهیت مجازات های احتمالی جدید نداده اند. آنان اما حکومت ایران را متهم می کنند که از همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی شانه خالی می کند و به مأموران این نهاد اجازۀ بازرسی از تأسیسات اتمی خود را نمی دهد. اظهارات امروز وال استرتیت ژورنال در تناقض با ادعاهای دیروز جراید انگلیسی است که برای اولین بار فاش ساختند که جمهوری اسلامی ایران و قدرت های غربی با میانجیگری ترکیه سرگرم مذاکرات مخفی بر سر برنامۀ اتمی ایران هستند. به گفتۀ منابع ترکیه، ایران در این مذاکرات آمادگی خود را برای متوقف کردن کل برنامۀ اتمی اش اعلام کرده مشروط به اینکه دولت آمریکا علاوه بر لغو کلیه مجازات های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران، امنیت این کشور را نیز تأمین کند. اظهارات وال استریت ژورنال تلویحاً به معنای شکست این مذاکرات مخفی می تواند تلقی شود.
در این حال، امروز دریاسالار مایکل مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا که در منطقۀ خلیج فارس به سر می برد ابراز اطمینان کرد که جمهوری اسلامی ایران همچنان سرگرم ساختن یک بمب اتمی است. رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا با تأکید بر نگرانی این کشور و کشورهای حوزۀ خلیج فارس از تلاش های تهران برای دستیابی به سلاح اتمی اضافه نمود که ایالات متحد آمریکا آماده است که با حملۀ نظامی جلوی دستیابی حکومت اسلامی ایران به سلاح اتمی را بگیرد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates