25.12.2010

محمد کرمی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار «فرارو»: مذاکرات پنهانی با 1+5 صحت ندارد

فرارو: عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تکذیب انجام مذاکرات پنهانی میان ایران و 1+5 گفت که طرح چنین مباحثی در راستای جوسازی غرب انجام می‌گیرد. همچنین وی معتقد است که نشست استانبول به نفع ایران به پایان خواهد رسید.

در هفته‌های اخیر سفر مقامات ایرانی به ترکیه افزایش یافته است. علی باقری، مصطفی محمد نجار، محمود احمدی‌نژاد و علی اکبر صالحی مقامات ایرانی هستند که تاکنون به این کشور سفر کرده‌اند. از سوی دیگر قرار است که سعید جلیلی به همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران نیز در ماه ژانویه برای انجام دور دوم مذاکرات با 1+5 به این کشور سفر کند.

در این راستا برخی از رسانه‌های غربی ادعا کرده‌اند که ایران به ابتکار ترکیه مذاکراتی پنهانی را با 1+5 آغاز کرده که قرار است ما حصل آن در مذاکرات استانبول به روی میز بیاید. به نوشته این رسانه‌ها ایران حاضر است در ازای لغو تحریم‌ها با انتقال سوخت و تعلیق غنی سازی موافقت کند.

در این باره “گره کور ژنو در استانبول باز می‌شود؟” را بخوانید.

محمد کرمی راد نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار «فرارو» در ارزیابی افزایش سفر مقامات ایرانی به ترکیه، گفت: «اکنون اجلاس اکو در ترکیه در حال برگزاری است و حضور ایران در چنین نشست‌هایی می‌تواند مهم باشد.»

وی با بیان اینکه رویکرد دولت کنونی ترکیه با توجه به پیشینه دولت‌های گذشته در این کشور رویکرد مثبتی است، گفت: «دولت جدید ترکیه نگاه مثبتی نسبت به انقلاب اسلامی و مساله فلسطین دارد. از سوی دیگر رویکرد این کشور درباره فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران رویکردی خوب است.»

این نماینده اصولگرای مجلس افزود: «بنابراین با توجه به روابط چند جانبه میان ایران و ترکیه ارزیابی چنین سفرهایی می‌تواند مثبت و سازنده تلقی شود.»

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا پرونده هسته‌ای و نشست آتی ایران با 1+5 در استانبول در مذاکرات میان احمدی‌نژاد و اردوغان مطرح خواهد شد یا خیر، اظهار کرد: «اگر به یاد داشته باشیم ایران، ترکیه و برزیل پیمانی سه جانبه در زمینه تبادل سوخت امضا کرده‌اند، علاوه بر آن ترکیه توانسته است در مسایل سیاسی منطقه نقش آفرینی داشته باشد، پس احتمال اینکه چنین موضوعی طرح شود، زیاد است.»

کرمی راد همچنین با اشاره به گزارش‌ برخی رسانه‌های غربی مبنی بر مذاکره پنهانی میان ایران و 1+5 با ابتکار ترکیه، برای تعلیق غنی‌ سازی در ازای لغو تحریم‌ها، گفت: «ایران به هیچ عنوان فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای خود را به حال تعلیق در نمی‌آورد. مجلس با تصویب قانون صیانت از دستاوردهای هسته‌ای از دولت خواسته است که از این دستاوردها حفاظت کرده و چرخه سوخت را تکمیل کند. بنابراین دولت مکلف است و نمی‌تواند چنین اقدامی انجام دهد.»

وی طرح این مسایل از سوی رسانه‎های خارجی را در راستای آنچه جو سازی غرب می‌نامید، ارزیابی کرد و گفت: «چنین مباحثی وجود خارجی نداشته و صحت ندارد.»

این نماینده عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ارزیابی نشست آتی میان ایران و 1+5 در استانبول، گفت: «نشست استانبول به نفع جمهوری اسلامی تمام خواهد شد.»

کرمی راد با بیان اینکه اقتدار نظام در مذاکرات اخیر به رخ آنها کشیده شد، گفت: «همین مقدار بس است که بدانیم ما مکان مذاکره بعدی را در استانبول تعیین کردیم.»

این نماینده مجلس اضافه کرد: «مطمئن باشید تیم مذاکره کننده با اقتدار مباحث و مسایل خود را دنبال خواهد کرد.»

وی در ادامه در این باره که پس با این اوصاف پرونده هسته‌ای ایران در استانبول بسته خواهد شد یا نه، گفت: «از نظر ما بحث هسته‌ای تمام شده است و موضوع گفتمان باید به مسایلی نظیر خلع سلاح جهانی و رفع تبعیض‌های کنونی تغییر کند.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates