30.03.2009

وزیر خارجه قطر: از دعوت احمدی نژاد به اجلاس های عربی توبه می کنیم!

عصرایران: برخی کشورهای عربی اخیراً نارضایتی خود را از شرکت احمدی نژاد در نشست های سران عرب ابراز کردند و حتی پیش از این چند کشور عربی تهدید کرده بودند در صورت شرکت رئیس جمهور ایران در اجلاس جاری دوحه، این نشست را تحریم خواهند کرد.
عصر ایران- در حالی که نشست سران اتحادیه عرب از امروز دوشنبه در شهر دوحه آغاز به کار می کند وزیر خارجه قطر در اظهاراتی غیرمنتظره از دعوت احمدی نژاد و حماس به اجلاس های گذشته سران عربی ابراز پشیمانی کرد!

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، «شیخ حمد بن جاسم آل ثانی» با اشاره به دعوت رئیس جمهور ایران به نشست های گذشته سران عربی به ویژه اجلاس دوحه که در ماه ژانویه برای بررسی مسائل غزه برگزار شد اظهار داشت: “از محمود احمدی نژاد و حماس دیگر برای شرکت در نشست های آینده کشورهای عربی دعوت نخواهد شد.”

وزیر خارجه قطر که پس از نشست وزیران خارجه کشورهای عربی در دوحه سخن می گفت اضافه کرد: “ما از دعوت احمدی نژاد و حماس به اجلاس های عربی توبه کرده ایم!”

این سخنان پس از آن عنوان می شود که برخی کشورهای عربی اخیراً نارضایتی خود را از شرکت احمدی نژاد در نشست های سران عرب ابراز کردند و حتی پیش از این چند کشور عربی تهدید کرده بودند در صورت شرکت رئیس جمهور ایران در اجلاس جاری دوحه، این نشست را تحریم خواهند کرد.

پیشتر در جریان حمله اسرائیل به غزه در ماه ژانویه کشورهای عربی در دوحه پایتخت قطر گردهم آمدند تا به بررسی این بحران بپردازند. احمدی نژاد رئیس جمهور ایران نیز یکی از شرکت کنندگان در این اجلاس بود که دعوت از او و سران حماس، نارضایتی برخی کشورهای عربی از جمله مصر و عربستان را برانگیخته بود.

از سوی دیگر تعدادی از سران دولت های عربی از جمله حسنی مبارک رئیس جمهور مصر در نشست جاری دوحه شرکت نکرده و ترجیح داده اند در سطوح پایین در این اجلاس شرکت کنند که به تعبیر الشرق الاوسط یکی از دلایل این موضوع می تواند نارضایتی از اقدامات گذشته قطر از جمله دعوت احمدی نژاد به نشست بررسی مسائل غزه و اختلافات دوحه و قاهره از زمان حمله اسرائیل به غزه باشد.

به علاوه مسوولان قطری از احمدی نژاد برای شرکت در نشست کنونی دوحه دعوت نکرده اند و این در حالی است که روزنامه گلف نیوز روز گذشته از احتمال حضور منوچهر متکی وزیر خارجه در این اجلاس خبر داده بود.

سران اتحادیه عرب از امروز دوشنبه به مدت دو روز با دستور کار «اتحاد و انسجام دولت های عربی و حل اختلافات فی مابین» در شهر دوحه گردهم می آیند.

قرار است در این نشست در مورد حکم دادگاه بین المللی جزائی برای بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان نیز بحث و گفت و گو شود.

برنامه هسته ای ایران و روند صلح خاورمیانه از دیگر موضوعات مورد بحث این نشست به شمار می روند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates