21.08.2009

احمدی‌نژاد: وزارت اطلاعات درست عمل نکرد

دویچه وله: محمود احمدی‌نژاد برای نخستین‌بار از علت برکناری محسنی اژه‌ای از راس وزارت اطلاعات سخن گفت و آن را به وقایع پس از انتخابات و نوع برخورد وزارت اطلاعات با آن مرتبط کرد. به گفته‌ی احمدی‌نژاد این وزارتخانه به تحول نیاز دارد.

برکنار کردن غلامحسین محسنی اژه‌ای از راس وزارت اطلاعات که باعث شگفتی حتی بسیاری از اصولگرایان شد، تنها چند روز مانده به پایان کار دولت نهم صورت گرفت.

محمود احمدی‌نژاد، پنج‌شنبه ۲۹ مرداد، در گفت‌وگو با شبکه‌ی یک سیمای جمهوری اسلامی گفت: «اگر وزارت اطلاعات کار خود را خوب انجام می‌داد، اتفاقات بعد از انتخابات نمی‌افتاد».

سحام نیوز، سایت حزب اعتماد ملی، با ذکر این خبر نوشت: «ایشان به این مطلب اشاره نکرد که منظور وی از کوتاهی وزیر اطلاعات چیست و از او چه انتظاراتی داشته و یا باید به نظر ایشان با مردم چگونه برخورد می‌شد».

«نیاز به تحول در وزارت اطلاعات»

احمدی‌نژاد البته از محسنی اژه‌ای به عنوان “انسانی خوب” یاد کرد که “زحمت کشیده” اما در عین حال عنوان کرد: «در این وزارتخانه به تحول نیاز داشتیم».

با وجود اینکه احمدی‌نژاد تاکید کرد: «اگر وزارت اطلاعات ماموریتش را درست انجام می‌داد، این آسیب‌ها را در سطح خیابان‌ها نداشتیم، یک تعدادی از مردم از دست رفتند»، اما گفت: «البته مقصر آقای محسنی نیست».

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: غلامحسین محسنی اژه‌ای، وزیر برکنار شده‌ی اطلاعات، را یکی از سرسخت‌ترین مدافعان تئوری “انقلاب مخملی” می‌دانند

رییس جمهوری اسلامی ایران، سپس بر لزوم “تغییرات اساسی” در وزارت اطلاعات تاکید کرد و گفت که زمینه کار برای ایجاد این تغییرات فراهم شده و حیدر مصلحی، نامزد احراز پست وزیر اطلاعات، را فردی شایسته برای چنین امری خواند.

حیدر مصلحی، تنها وزیر روحانی پیشنهادی احمدی‌نژاد به مجلس، نماینده‌ی ولی فقیه در نیروی زمینی سپاه پاسداران و نیروی مقاومت بسیج، و مشاور ریاست سازمان تبلیغات اسلامی بوده و اکنون مشاور و نماینده‌ی رییس جمهور در دانشگاه مذاهب اسلامی و نماینده‌ی ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه است. منتقدان مصلحی او را فاقد تجربه‌ی کافی برای قرار گرفتن در راس وزارت اطلاعات می‌دانند.

تحول یا “بی‌سابقه‌ترین تصفیه درونی”

پس از برکناری محسنی اژه‌ای و سرپرستی احمدی‌نژاد بر وزارت اطلاعات، زمزمه‌هایی از تغییر و تحولات گسترده‌ای در سطح مدیران ارشد و برخی معاونان این وزارتخانه شنیده شد.

روزنامه‌ی جمهوری اسلامی در شماره‌ی روز یکشنبه ۱۸ مرداد خود، از اقدام احمدی‌نژاد در برکناری معاون فناوری اطلاعات خبر داد و نوشت که معاون پارلمانی و معاون حفاظت این وزارتخانه نیز اندک زمانی پس از آن برکنار خواند شد.

حسن یونسی، فرزند علی یونسی، وزیر اطلاعات دوران اصلاحات، نیز در وبلاگ خود، با تایید این اخبار، از “بی‌سابقه‌ترین تصفیه درونی وزارت اطلاعات” سخن گفت. به گفته‌ی حسن یونسی، این تصفیه به دلیل همراهی نکردن بدنه‌ی این وزارتخانه با “سناریوی انقلاب مخملی” بوده است.

اخبار در مورد “تصفیه” در درون وزارت اطلاعات چنان گسترده شد، که این وزارتخانه روز ۱۹ مرداد، با صدور اطلاعیه‌ای از رسانه‌ها و سایت‌های خبری خواست تا از انتشار چنین اخباری خودداری کنند. وزارت اطلاعات این نوع خبرها را از جنس “اطلاعات طبقه‌بندی‌شده” دانست و متخلفان را به “پیگرد قانونی” تهدید کرد.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس سابق دادگاه روحانیت و وزیر برکنار شده‌ی اطلاعات، را از پایه‌گذاران و بسط‌‌دهندگان تئوری “انقلاب مخملی” و “براندازی نرم” و از سرسخت‌ترین مخالفان اصلا‌ح‌طلبی می‌دانند و به همین دلیل نیز برکناری او توسط احمدی‌نژاد را اقدامی غافلگیرکننده ارزیابی می‌کنند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates