04.09.2009

واشنگتن تایمز:نامه تازه اوباما به رهبر انقلاب پس از انتخابات

آینده: تریتا پارسی رئیس “شورای ملی ایرانیان و آمریکایی‌ها” یک گروه که نمایندگی ایرانیان در آمریکا را عهده دار است، می گوید: آیت‌الله خامنه‌ای به نامه قبلی اوباما جواب داده است و اوباما هم این نامه دوم را به آیت الله خامنه ای نوشته است
رییس شورای ملی ایرانیان و آمریکایی‌ها ارسال نامه جدید اوباما به رهبر انقلاب را تایید کرد.

به گزارش سرویس بین الملل آینده به نقل از روزنامه پرنفوذ امریکایی “واشنگتن تایمز” رئیس جمهور امریکا آقای باراک اوباما به رهبر ایران آیت الله خامنه ای نامه ای ارسال کرده است.

به گزارش این روزنامه به نقل از مقامات رسمی کاخ سفید، سخنگوی کاخ سفید آقای “تومی ویتور” به خبرنگار واشنگتن تایمز گفته است که “چندین روش ارتباطی با ایران وجود دارد. او همچنین در ایمیلی که برای روزنامه واشنگتن تایمز ارسال کرده، گفته است که “ما نمی توانیم درمورد جزئیات و نوع نگرش این مکاتبات با ایران اطلاعاتی را ارائه نمائیم”.

اما تریتا پارسی رئیس “شورای ملی ایرانیان و آمریکایی‌ها” یک گروه که نمایندگی ایرانیان در آمریکا را عهده دار است، می گوید: آیت‌الله خامنه‌ای به نامه قبلی اوباما جواب داده است و اوباما هم این نامه دوم را به آیت الله خامنه ای نوشته است.

پارسی که از بیان مطالب انتشاریافته در نامه خودداری کرده است، می گوید: تاریخ نامه پیش از انتخابات ریاست جمهوری در 12 ژوئن 2009 بوده است.

در این حال روزنامه واشنگتن تایمز نیز به نقل از یک ایرانی آگاه به این موضوع نوشته است نامه مذکور دو هفته پیش و از طریق سفارت سوئیس به ایران «تحویل» داده شده است.

این منبع اگاه که خواسته نامش فاش نشود به واشینگتن تایمز گفته است که باراک اوباما در این نامه خواستار «روابط بهتر» با ایران شده است.

واشینگتن تایمز در ادامه گزارش می‌دهد که کاخ سفید ضمن ابراز تردید درباره این خبر از تکذیب آن نیز خودداری کرده است.
تامی ویتور، سخنگوی کاخ سفید، از طریق ای‌میل به این روزنامه گفته است: «تاکنون از شیوه‌های گوناگونی برای ارتباط با ایران استفاده شده است.»
سخنگوی کاخ سفید در ادامه می‌افزاید: «ما درباره جزئیات و چندوچون این ارتباطات اظهار نظر نمی‌کنیم.»

از سوی دیگر تریتا پارسی، رئیس «شورای ملی ایرانیان آمریکا» در ایالات متحده که طرفدار بهبود مناسبات تهران و واشینگتن است، به روزنامه واشینگتن تایمز می‌گوید که آیت‌‌الله خامنه‌ای به نامه اول باراک اوباما پاسخ داد و پس از آن رئیس‌ جمهوری آمریکا نامه‌ دوم خود را برای وی ارسال کرد.

با این حال تریتا پارسی تاکید می‌کند که همه این نامه‌نگاری‌ها پیش از انتخابات مناقشه‌برانگیز ۲۲ خرداد صورت گرفته است که این نظر وی با دیگر منبع واشینگتن تایمز همخوانی ندارد.

تریتا پارسی با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات ایران به واشینگتن تایمز گفته است که به نظر می‌رسد ایران بیشتر به دنبال بازسازی چهره خود در داخل است تا این که به دنبال توافقی با واشینگتن باشد.

یک مقام آمریکایی نیز که خواسته است نامش فاش نشود به این روزنامه گفته است که محمود احمدی‌نژاد هم به دنبال این بوده است به رقبای محافظه‌کارش نشان دهد که توانایی مذاکره با آمریکا را دارد.

گفتنی است رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه 29 خرداد تهران به صورت ظریف به نامه آمریکا به جمهوری اسلامی اشاره کردند و دکتر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبری نیز در گفتگوی زنده از شبکه سوم سیما نیز به این نامه اشاره کرد.

در این نامه اوباما با به کارگیری ادبیاتی بی‌سابقه و به صورتی کاملاً محترمانه، پیشنهادهایی را در رابطه با روابط ایران و آمریکا مطرح کرده بود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates