08.09.2009

تذکر 5 نماینده به رییس‌جمهور نسبت به نقض قانون درباره سهمیه‌بندی و واردات بنزین

الف: پنج نماینده تهران نسبت به نقض قانون بودجه درباره سهمیه‌بندی و واردات بنزین به رییس جمهور تذکر دادند.

به گزارش “الف”، متن تذکر نادران، کاتوزیان، نجابت، مطهری و توکلی به قرار زیر است:

بند 61 قانون بودجه سال 1388 چنين مقرر مي‌دارد: «61- دولت مكلف است … با سهميه بندي بنزين داخلي به قيمت سال 1387 و فروش مازاد بر آن به قيمت تمام شده، … به گونه‌اي اقدام كند كه نيازي به پرداخت يارانه براي واردات بنزين نباشد. استفاده از هر محل و منابع بودجه كل كشور براي پرداخت يارانه واردات بنزين به هر صورت ممنوع است»

اين متن قانوني سه حكم را بر دولت تكليف مي‌كند:

1) تنها توليد داخلي بنزين را مي‌بايد با سهميه بندي و به قيمت هر ليتر 1000 ريال بفروشد.

2) هيچ يارانه‌اي براي مصرف بنزين پرداخت نشود.

3) تمام بنزين وارداتي به قيمت تمام شده فروخته شود به طوريكه از هيچ محلي و نيز از منابع بودجه كل كشور هزينه‌اي پرداخت نشود.

درحاليكه متوسط توليد بنزين (از ابتداي سال تا 88.6.9) روزانه 42.11، مصرف 66.9 و واردات 20.86 و فروش آزاد بنزين كمتر از 3 ميليون ليتر بوده است. يعني دولت روزانه حدود 18 ميليون ليتر از واردات و نزديك به 7 ميليون ليتر از ذخاير را بر خلاف قانون با سهميه‌بندي و به قيمت 1000 ريال در هر ليتر فروخته است و در پنج ماهه اول با صدور نفت خام به مبلغ نزديك به 1.7 ميليارد دلار دلار، به اندازه 1.4 ميليارد دلار بنزين وارد كشور شده است. پس هر سه حكم نقض گرديده است. ادامه اين قانون شكني به معناي اتلاف منابع محدود ملي به نفع دهكهاي ثروتمند است كه بيشترين بهره را از يارانه انرژي مي‌برند. همچنين تضعيف قانون و مردم سالاري و كاهش سرمايه اجتماعي را در پي دارد و در آخر سال بودجه را به كسري بيشتر دچار مي‌كند. ضروري است دولت بلافاصله تصميمات و اقداماتش را با قانون سازگار سازد و نسبت به آنچه انجام شده پاسخگو باشد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates