14.09.2009

عضو شوراي سردبيري سايت جمهوريت در دادگاه: استراتژي فرزند هاشمي وسيع‌تر از خط تخريب دولت بود

فارس:عضو شوراي سردبيري سايت جمهوريت گفت:استراتژي و سوژه‌هاي مهدي هاشمي وسيع‌تر از خط تخريب دولت است و سيبل ما از دولت به نظام تغيير يافت و بين اين سايت و رسانه‌هاي ضد انقلاب همسويي ايجاد شد.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس،( م . ر. ن ) فرزند حسن عضو شوراي مركزي سايت جمهوريت كه در شعبه 15 دادگاه انقلاب به اتهام اقدام عليه امنيت كشور و از طريق حضور در اغتشاشات بعد از انتخابات رياست‌جمهوري دهم و فعاليت تبليغي عليه نظام و تشويش اذهان عمومي از طريق نشر اكاذيب و توهين به مسئولان جمهوري اسلامي محاكمه شد، در دفاع از خود گفت كه سايت جمهوريت متعلق به مهدي هاشمي و توسط حمزه كرمي اداره مي‌شد و از سايت‌هاي حامي ميرحسين موسوي بود.
وي افزود: از سال 84 به عنوان پيمانكاري در بخش پژوهش و آموزش با دانشگاه آزاد اسلامي همكاري دارم و از سال 88 همكاري خود را در حوزه رسانه با آقاي كرمي آغاز كردم.
اين فعال رسانه‌اي متهم به براندازي نرم گفت: پاييز سال گذشته آقاي كرمي به من گفت كه آقاي مهدي هاشمي به دليل چالش‌هاي كه با دولت احمدي‌نژاد دارد مي‌خواهد فعاليت‌هاي انتخاباتي خود را آغاز كند تا از اين طريق مانع از رياست‌جمهوري مجدد وي شود كه البته بخشي از اين فعاليت‌هاي انتخاباتي فعاليت‌هاي رسانه‌اي بود.
وي توضيح داد كه در آن زمان فضاي اصلاحات غبار‌آلود بود و كانديداي اين جريان مشخص نبود و قرار شد سايتي راه‌اندازي شود و از ابتدا هم طرف حساب آقاي مهدي هاشمي بود كه از تعيين اسم سايت تا مشخص كردن سياست‌هاي كلان آن نقش داشت و در تعريف شناسه رسانه‌اي وي صاحب‌امتياز و آقاي كرمي مديرمسئول سايت بود كه ديدگاه‌هاي مهدي را در سايت جمهوريت اعلام مي‌كرد.
وي ادامه داد: براي تامين هزينه‌هاي سايت قراردادهاي با 12 پيمانكار كه من هم جزء آنها بودم بسته شد و از اين طريق دانشگاه آزاد اسلامي بر خلاف وظايف ذاتي خود وارد كار سياسي و انتخاباتي شد ولي بعد از گذشت 15روز گفته شد كه بين مديران سايت و مسئولان دانشگاه اختلاف نظر به وجود آمد.
وي اضافه كرد: با وجود اختلاف بين مديريت سايت جمهوريت و دانشگاه آزاد اسلامي اما گفته شد قراردادهاي كه با پيمانكاران منعقد شده پابرجا است و فقط منبع تامين هزينه‌ها تغيير كرده و از اين پس هزينه سايت را شخص مهدي هاشمي مي‌پردازد .
عضو شوراي سردبيري جمهوريت با تقسيم مطالب اين سايت به دو بخش سلبي و ايجابي از تخريب دولت نهم به بهانه‌هاي مختلف به عنوان اولويت كار سلبي و از حمايت از محمد خاتمي و بعد از مدتي طرح يا خاتمي يا موسوي و در نهايت حمايت از كانديداتوري موسوي به عنوان اولويت كار ايجابي سايت متبوعش ياد كرد.
“م . ر. ن ” گفت: آقاي مهدي هاشمي تاكيد داشت براي آنكه سايت جمهوريت هر چه سريعتر در ميان افكار عمومي جايگاه خود را پيدا كند و به منبع خبري اثر‌گذار مبدل شود تاكيد داشت از مطالب جنجالي استفاده شود و منبع خبر و مستندات براي وي اهميت نداشت.
وي اضافه كرد: بر همين اساس سايت جمهوريت به خبر‌سازي و انتشار شايعات تحت عنوان اخبار شنيده از منابع روي آورد كه بخشي از اين شايعات توسط مهدي هاشمي و بخش ديگري از آن توسط آقاي كرمي كه مدعي بود آنها را از دوستانش در نهادهاي حكومتي مي‌گيرد در اختيار ما قرار مي‌گرفت.
اين عضو شوراي سردبيري سايت جمهوريت ناكارآمد نشان‌دادن دولت احمدي‌نژاد از سرفصل‌هاي كاري سايت متبوعش عنوان كرد و توضيح داد: جهت‌گيري‌ اخبار و مصاحبه‌هاي كه در جمهوريت منتشر مي‌شد مبتني بر زير سوال بردن كاركرد دولت بود با آمار‌سازي تلاش مي‌كرديم آمارهاي دولت را دروغ جلوه دهيم و از اين طريق سياه‌نمايي مي‌كرديم.
” در ماه پاياني منتج به انتخابات كه مهدي هاشمي در كميته صيانت از آراء عضويت يافت آقاي كرمي عملا اداره سايت را برعهده گرفت و بحث پيروزي قطعي موسوي در انتخابات را مطرح كرد و در همين زمينه نظرسنجي‌هاي غيرمستندي نيز منتشر مي‌شد. ”
عضو شوراي مركزي سايت جمهوريت گفت: القاء تقلب در انتخابات از اين طريق صورت مي‌گرفت كه يا موسوي برنده انتخابات است و يا در انتخابات تقلب شده و اگر اين فرايند با سلامت برگزار شود اصلاح‌طلبان پيروز هستند.
” م . ر. ن ” افزود: حتي در آن زمان مشخصا از انتشار چند گفتگو با حاميان دولت كه معتقدند بودند محمود احمدي‌نژاد پيروز انتخابات است جلوگيري شد و آقاي كرمي به ما مي‌گفت اين افراد زمينه انجام تقلب را فراهم مي‌كند .
وي ادامه داد: در ابتداي همكاري با سايت جمهوريت اين ذهنيت وجود داشت كه اين سايت انتخاباتي است ولي رفته رفته متوجه شديم استراتژي و سوژه‌هاي مهدي هاشمي وسيع‌تر از خط تخريب دولت است و سيبل ما از دولت به نظام تغيير يافت و بين اين سايت و رسانه‌هاي ضد انقلاب همسويي ايجاد شد.
وي در ادامه به دفاع از عملكرد كاركنان سايت جمهوريت در برابر ادعاي حمزه كرمي در جريان محاكمه وي پرداخت و گفت: اينكه آقاي كرمي گفته‌ اعضاي شوراي سردبيري جمهوريت از ابتدا خواستار راديكال شدن سايت بودند مضحك است و موارد متعددي وجود دارد كه نمي‌خواستيم كاري را انجام دهيم.
“م . ر. ن “افزود: بسيار اتفاق افتاده بود كه نمي‌خواستيم خبري را منتشر كنيم و يا مي‌خواستيم گفتگوي منتشر شود اما آقاي مهدي هاشمي و كرمي به دليل مصالح و منافعي كه داشته‌اند خط ديگري را منتشر مي‌كردند كه نمونه بارز آن انتشار نامه طبقه‌بندي شده وزارت اطلاعات درباره پرونده استات‌اويل بود.
” آقاي هاشمي با آقاي كرمي هماهنگ كرده بود سند مذكور منتشر شود اما ما گفتيم كه اين كار خلاف قانون است و تبعات حقوقي دارد و كرمي پاسخ داد جمهوريت متعلق به آقاي هاشمي است و هزينه‌هاي مادي و معنوي آن را مي‌پردازد و بايد در مواقع لزوم در خدمت وي باشيم و البته در اينگونه موارد خود وي پاسخگو است. ”
عضو شوراي سردبيري سايت جمهوريت اظهار داشت: در هفته‌هاي منتهي به انتخابات جلساتي بين فعالان رسانه‌اي دوم خردادي برگزار شد و پيشنهاد شد به دليل عدم پايگاه مناسب سايت‌ها در افكار عمومي مطالب سايت‌ها در قالب شب‌نامه منتشر شود.
وي افزود: مسعود باستاني بلافاصله شب‌نامه موج را تهيه كرد و با نظر آقايان مقيسه و كرمي قرار شد يك ميليون نسخه از آن منتشر شود اما در نهايت دويست‌هزار نخسه آن با هزينه سه ونيم ميليون توماني كه يكي از مديران دانشگاه آزاد تقبل كرد منتشر و توسط بچه‌هاي ستاد 88 توزيع شد.
اين فعال رسانه‌اي متهم به براندازي نرم با تاكيد بر اينكه فضاي سايت‌هاي سياسي غبار‌آلود است و امكان تشخيص اخبار درست از كذب براي كاربران معمولي وجود ندارد اظهار داشت: گاهي اوقات يك خبر از سوي رسانه‌هاي وابسته به جريان ضد انقلاب خارج از كشور شاخ و برگ داده مي‌شود و در سطح گسترده در داخل كشور از طريق پيامك كوتاه،تلفن همراه منتشر مي‌شود و تصحيح افكار عمومي نسبت به اينگونه اخبار خيلي سخت است كه به نظرم بايد اين مساله مورد توجه جدي قرار گيرد.
” م . ر. ن “در آخرين دفاع خود در برابر قاضي صلواتي رياست شعبه 15 انقلاب تهران گفت: هر عقل سليم مي‌داند كه مهدي هاشمي و حمزه كرمي ياري كردند تا بنده سايت‌داري كنم و راهبردها نيز از سوي آنها تعيين و اعمال مي‌شد و ادعا كه ما متولي سايت بوده‌ايم كذب محض است.
وي افزود: در حوادث بعد از انتخابات 22 خرداد خسارات سنگيني به انقلاب و نظام وارد شد كه سردمداران جريانات سياسي كه پشت پرده اين حوادث را مديريت كردند بايد پاسخگو باشند.
وي در عين حال گفت: به اندازه نقشي كه در حوادث اخير داشته و مرتكب اشتباهاتي بزرگي شده از ملت عذرخواهي مي‌كند اما واقعا براي فعاليت‌هاي انتخاباتي و با حق‌الزحمه اندك وارد سايت جمهوريت شده و به دنبال تقابل با نظام نبوده است.
به گفته اين عضو شوراي سردبيري سايت جمهوريت اين مهدي هاشمي و حمزه كرمي بودند كه آرام آرام با تغيير استراتژي در فعاليت‌هاي سايت و توجه به منافع شخصي به جاي مصالح ملي باعث شدند كه امروز كساني كه در اين سايت فعاليت مي‌كردند در جايگاه متهم قرار گرفته و مجبور به دفاع از خود هستند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates